přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
Datum konání: 15.9.2022  9:30 – 15:30

Výroční konference Platformy pro reformulace

Srdečně zveme všechny, kteří se zajímají o reformulace potravin a vzdělávání v oblasti zdravého životního stylu a výživy, na šestou výroční konferenci Platformy pro reformulace, která…


5.8.2022

FAO: Stav potravinového zabezpečení a výživy ve světě 2022

Letošní zpráva SOFI (FAO - The State of Food Security and Nutrition in the World) upozorňuje, že do roku 2030 nám zbývá pouhých osm let, ale dosažení mnoha Cílů udržitelného rozvoje, zejména vymýcení hladu, je stále v nedohlednu.


5.8.2022

Vietnam uvalil antidumpingové clo na cukr z pěti zemí ASEAN

Cukr dovážený z pěti zemí jihovýchodní Asie, pokud je ze surovin z Thajska, bude podle ministerstva průmyslu a obchodu podléhat sazbě daně 42,99 %.


5.8.2022

Prodloužení zákazu vývozu skotu z Kazachstánu do zahraničí

Ministerstvo zemědělství Kazachstánu prodlouží zákaz vývozu živého skotu do zahraničí, a to do 28. února 2023. Toto opatření se citelně dotkne chovatelů hospodářských zvířat v Kazachstánu, protože náklady na krmiva, veterinární léčiva a zemědělské stroje rostou rychleji než výkupní ceny masa.


5.8.2022

Rozmach automatů s mraženými potravinami v Japonsku

Japonsko je zemí prodejních automatů. Ty nápojové, které tvoří více než 50 % všech automatů, jsou rozmístěny doslova na každém kroku. Kromě konkurenčních obchodů s rychlým občerstvením se toto odvětví potýká s nedostatkem personálu doplňující prodávané produkty.


5.8.2022

Snaha o řešení potravinové krize na Blízkém východě

Odjezd první nákladní lodi převážející 26 tis. tun kukuřice z ukrajinského přístavu Oděsa do Libanonu je velmi dobrou zprávou pro Blízký východ a zejména pro Libanon, který trpí potravinovou krizí způsobenou nejenom válečným konfliktem na Ukrajině, ale i krizí místního bankovního sektoru.


5.8.2022

Ministerstvo pro klimatické změny a emirátská rozvojová banka podpoří rozvoj zemědělství

Emirátská obdoba Ministerstva zemědělství spojuje své síly s rozvojovou bankou Emirates Development Bank ve snaze podpořit potravinovou soběstačnost a bezpečnost. Je to tak další z mnoha kroků, jak se snaží tato blízkovýchodní země bojovat se současnou situací ve světě, ale také jak plnit své závazky a plány národní strategie 2050.


5.8.2022

Kvóta na vývoz hovězího masa z USA do EU plněna z poloviny

Podle nejnovějších údajů jsou američtí vývozci schopni plnit kvótu na vysoce kvalitní hovězí maso do EU z 53 %. Pro kvótový rok 2021/22 bylo alokováno 24,2 tis. tun pro maso z USA, přičemž celkové vývozy činily 12,9 tis. tun.


5.8.2022

Srbsko pokračuje v omezování maximálních cen základních potravin

Srbská vláda na svém posledním jednání upravila maximální možné ceny základních potravin pro koncové spotřebitele.


5.8.2022

Zápis ze 135. jednání Antibyrokratické komise MZe

konané dne 27. července 2022


3.8.2022

Incomingová mise chovatelů a dovozců skotu ze zemí západního Balkánu na mezinárodní zemědělský veletrh Země živitelka

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Bělehradě organizuje ve dnech 25. – 26. 8. 2022 incomingovou misi chovatelů a dovozců skotu ze zemi západního Balkánu do České republiky na veletrh Země živitelka.


3.8.2022

České firmy se úspěšně prezentovaly na veletrhu BIOFACH 2022

Letošní ročník BIOFACHU, největší mezinárodní výstavy v oblasti biopotravin a bioproduktů, se uskutečnil ve dnech 26. – 29. 7. 2022. Veletrh se uskutečnil na norimberském výstavišti opět za fyzické přítomnosti vystavovatelů a umožnil tak opět obchodní jednání, osobní setkání a prezentaci produktů, trendů a inovací z oblasti ekologického zemědělství a bioprodukce. Souběžně probíhal též veletrh Vivaness (veletrh přírodní kosmetiky).


29.7.2022

Publikace OECD – Investice do integrity dodavatelských řetězců doma i mimo EU

V červenci 2022 probíhala v OECD veřejná konzultace k řešení odpovědnosti v problematice odlesňování, ke které bude v roce 2023 vydán manuál.


29.7.2022

Dvě třetiny zákazníků ve Velké Británii omezují výdaje za potraviny

Podle nových údajů dvě třetiny britských zákazníků omezují své měsíční výdaje na potraviny, protože inflace se vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních 40 let.


29.7.2022

Řetězec s potravinami Bach Hoa Xanh uzavřel více než 300 prodejen

Bach Hoa Xanh uzavřel více než 300 svých obchodů, údajně aby se připravil na celostátní expanzi v příštím roce. Webové stránky tohoto maloobchodního řetězce uvádí, že nyní existuje 1 824 prodejen oproti 2 140 prodejen v dubnu.


29.7.2022

Libanon plánuje postavit dvě nová obilná sila, aby mohl lépe zvládat krize potravinové bezpečnosti

Bylo již oznámeno, že několik zemí a mezinárodních organizací vyjádřilo zájem o financování a podání nabídek na výstavbu nových sil, která budou stát celkem 100 milionů amerických dolarů. Vážný zájem je z Německa, USA, Francie a ze Spojených arabských emirátů.


29.7.2022

Hranolky jsou v Japonsku nedostatkovým zbožím

Více než šest měsíců trvající nedostatek amerických hranolků přiměl japonské restaurace, aby hledaly náhradu v Číně. Mnohé restaurace nyní dokonce vyřazují tuto položku z jídelníčku.


29.7.2022

Strategie pro zalesňování v USA

Ve smutné koincidenci s aktuálně probíhajícím lesním požárem v Českém Švýcarsku představil tento týden v pondělí americký ministr zemědělství Tom Vilsack strategii administrativy prezidenta Bidena na obnovu lesů v USA. Jde o nástin řešení dlouhodobého problému s obnovou porostů po přírodních katastrofách – primárně požárech.


29.7.2022

Otevření největší vertikální farmy na světě v SAE

Co ještě před pár lety bylo pouhé sci-fi v televizních obrazovkách, je nyní skutečností v mnoha světových metropolích. Aquaponické a hydroponické projekty rostou doslova jako houby po dešti.


29.7.2022

Srbsko 21. července zrušilo omezení vývozu obilovin

Na svém jednání dne 21. 7. 2022 srbská vláda zcela zrušila omezení vývozu obilovin, které zavedla dne 10. března 2022 v souvislosti s krizi na trhu zemědělských plodin a potravin.


29.7.2022

Report o čínských spotřebitelských trendech u importovaného zboží v roce 2022

Autorem reportu je Výzkumný institut pro spotřební a průmyslový rozvoj spadající pod giganta čínského sektoru e‑commerce, JD.com. Data, se kterými report pracuje, vychází pouze ze statistik prodejů přes JD.com, díky široké základně uživatelů však dobře vykreslují celočínské trendy.


28.7.2022

Ministerstvo zemědělství varuje: lepicí pasti na hmyz můžou při nesprávném použití neúmyslně zapříčinit týrání drobných obratlovců, hlavně ptáků

Tisková zpráva – Ústřední komise pro ochranu zvířat Ministerstva zemědělství (MZe) přijala stanovisko, že lepicí pasti pro hmyz musejí být použité a umístěné pouze tak, aby zabránily náhodnému přilepení se obratlovců, zejména ptáků. V opačném případě jde o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání a pachateli hrozí pokuta.


27.7.2022

Jakost pitné vody v ČR se stále zlepšuje, dlouhodobě přibývá lidí napojených na vodovody a kanalizace

Tisková zpráva – Na vodovody veřejných sítí v ČR bylo loni připojeno 96 % obyvatel. V posledních letech se podle celostátního monitoringu zlepšuje kvalita vody z vodovodů. Údaje vycházejí z nově zpracovaného materiálu Ministerstva zemědělství (MZe) a Ministerstva zdravotnictví, který dnes projednala vláda.


25.7.2022

Ředitelkou Zemského hřebčince v Písku se stala Hana Stránská

Tisková zpráva – Ředitelkou státní příspěvkové organizace Zemský hřebčinec Písek ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) jmenoval Hanu Stránskou. Poté, co ředitel Karel Kratochvíle odešel do penze, byla od 1. března tohoto roku pověřena řízením organizace a následně vybrána v otevřeném výběrovém řízení.


25.7.2022

Šelmy potřebují prostor. Ministerstvo zemědělství stanovilo vyhláškou pravidla pro jejich výběhy a krmení

Tisková zpráva – Nová vyhláška o ochraně vybraných druhů šelem a lidoopů určuje jasné podmínky, které musí chovatelé dodržet. Ministerstvo zemědělství (MZe) ve spolupráci s odborníky stanovilo podmínky pro velikost, zabezpečení a konstrukci výběhů, požadavky na krmení a napájení šelem a lidoopů. Vyhláška začne platit od 1. srpna 2022.


25.7.2022

Dne 22. července podepsány „Černomořské obilné dohody“ mezi Ruskem, Ukrajinou, OSN a Tureckem

V Istanbulu byly podepsány dohody, které mají umožnit vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů.


22.7.2022

Přejdou supermarkety k většímu množství privátních značek?

Privátní značky se vracejí na scénu poté, co si pandemie Covid-19 vynutila jejich útlum. V roce 2021 prodeje privátních značek klesly v celé Evropě.


22.7.2022

Vietnamský Vinamilk dovezl do svých nových ekofarem 1 550 dojnic z USA

Vinamilk je největší vietnamská mlékárenská společnost s téměř padesátiletou historií. Produkce sice stále stojí na zpracovávání importovaného práškového mléka a syrovátky, ale od roku 2006 firma buduje také vlastní farmy a v současné době má Vinamilk 150 000 kusů skotu.


22.7.2022

Japonské producenty mléka zasáhl slabý jen

Podle průzkumu japonské Rady pro mléko a mléčné produkty více než 90 % chovatelů mléčného skotu uvedlo, že se potýkají s finančními problémy. Důvodem je neustále oslabující jen a klesající poptávka po mléčných výrobcích v souvislosti s pandemií.


22.7.2022

Naleziště plynu v izraelsko-libanonských teritoriálních vodách

Necelé dva roky poté, co katastrofická exploze téměř srovnala se zemí části libanonského hlavního města Bejrútu a uvrhla zemi do ekonomického úpadku a sociálního zoufalství, dala objevená ložiska zemního plynu v izraelsko- libanonských pobřežních vodách Libanonu šanci na obnovu.


22.7.2022

Dochází rostlinným alternativám masných produktů dech?

Začínají se již ozývat hlasy, že tomu tak je. Po prudkém nárůstu v roce 2020 se prodej plant-based masa v supermarketech v roce 2021 a první polovině 2022 víceméně ustálil. Spotřebitelé údajně více zpochybňují tvrzení o zdravotní nezávadnosti vysoce zpracovaných výrobků.


21.7.2022

Vedra v tuto chvíli neohrožují půdní vláhu. Ta je zatím v normálu. MZe poskytlo v posledních letech na ochranu proti suchu 71,5 miliardy korun

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) vydalo mezi lety 2016 až 2021 na opatření, která omezují dopady sucha, přibližně 71,5 miliardy korun. Za pomoci dotací z MZe a EU se budují rybníky, vodovody, kanalizace i závlahy. Současná vedra zatím neohrožují půdní vláhu, která díky letošním jarním dešťům dosáhla normálu.


20.7.2022

Méně chemie na našich polích. Spotřeba přípravků na ochranu rostlin loni klesla o 2,76 %. Potvrdil se tak dlouhodobý trend v českém zemědělství

Tisková zpráva – Zemědělci v roce 2021 spotřebovali o 2,76 % méně přípravků na ochranu rostlin než v předešlém roce. Snížení způsobil vliv počasí, celoevropský zákaz některých látek, ale také šetrnější způsoby obhospodařování zemědělské půdy. Údaje vyplývají z Výroční zprávy o plnění Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů. Materiál Ministerstva zemědělství (MZe) dnes projednala vláda.


18.7.2022

AGRIFISH: Ministři vyzvali Komisi, aby rychle schválila strategické plány a dohodli se na závěrech k akvakultuře

Tisková zpráva – Poprvé pod vedením ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) dnes jednali ministři zemědělství Evropské unie na pravidelném jednání Rady pro zemědělství a rybolov v Bruselu (Agrifish). Požadovali především rychlé schválení strategických plánů společné zemědělské politiky (SZP) a schválili také závěry k akvakultuře.


18.7.2022

Zápis ze 134. jednání Antibyrokratické komise MZe

konané dne 29. června 2022


15.7.2022

Index cen potravin FAO klesal v červnu 2022 již třetí měsíc po sobě

Index cen potravin FAO (FAO Food Price Index) podle zprávy vydané dne 8. července 2022 poklesl meziměsíčně v červnu 2022 o 2,3 % a současně klesal již třetí měsíc po sobě.


15.7.2022

Publikace OECD - „Podpora klimatické adaptace“ a „Produktivita zemědělství ve Vietnamu“

V červnu 2022 vydalo OECD dokument věnující se možnosti zmírňování dopadů změny klimatu v rámci reforem zemědělské politiky, v stejném měsíci pak byla vydána publikace zabývající se produktivitou zemědělství Vietnamu.


15.7.2022

Maloobchodní řetězce v UK zvažují racionalizaci v oblasti čerstvého ovoce a zeleniny

Maloobchodní řetězce v UK zvažují racionalizaci sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny a přechod na levnější a méně pracné produkty.


15.7.2022

Otevírání vietnamského trhu pro agrární produkty z EU

Náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova VSR Phung Duc Tien se 11. 7. v Hanoji setkal s komisařem EU pro zemědělství Januszem Wojciechowskim a podnikatelskou delegací EU, ve které byla i jedna firma z České republiky.


15.7.2022

Plán rozvoje cukrovarnického průmyslu v Kazachstánu

Dne 14. července 2022 proběhlo jednání vlády, na kterém kazašský prezident Kassim-Žomart Tokajev zkritizoval práci příslušných orgánů kvůli situaci s cukrem. Prezident prohlásil, že z dříve vybudovaných sedmi cukrovarů dnes fungují v zemi pouze čtyři (v regionech Almaty a Zhambyl), které jsou však funkční pouze z 1/3.


15.7.2022

Senzor monitorující přepravu vína v Japonsku

Japonská společnost vyvinula elektronický senzor monitorující teplotu a vlhkost během přepravy vína. Senzor tenký jako papír, který je vybaven displejem a napájen lithium-iontovou baterií vyvinula společnost NGK Instulators.


15.7.2022

Čerstvá zásilka pšenice pro Libanon

Libanon očekává tento týden od Ukrajiny a Ruska celkem 35 000 tun pšenice, potvrdilo sdružení libanonských mlýnů agentuře Reuters dne 13. července 2022, což významně zmírní akutní nedostatek pšenice v zemi.


15.7.2022

Červnová inflace v USA nejvyšší od roku 1981

Inflace v červnu dosáhla hodnoty 9,1 % a vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň od listopadu 1981.


15.7.2022

Srbsko očekává dobrou úrodu slunečnicového semínka

Portál „e-Kapija“ uvedl, že v Srbsku se v letošním roce očekává dobrá úroda slunečnicového semínka.


15.7.2022

Čína zmírnila kontroly na covid-19 u importovaného zboží

Státní zdravotnická komise Číny zveřejnila oznámení o zmírnění režimu pro kontroly zboží na covid-19.


14.7.2022

Definitivně potvrzeno: vodní dílo Skalička bude suchý boční poldr

Tisková zpráva – Vodní dílo Skalička na Přerovsku bude mít podobu suchého bočního poldru. Z několika možných variant se na tomto řešení nakonec shodlo Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. Materiál dnes schválila vláda.


13.7.2022

Méně byrokracie, lepší přehled o prostředcích na ochranu rostlin i ochrana kvalitního chmele. Poslanci schválili nové zákony Ministerstva zemědělství

Tisková zpráva – Ve třetím, tedy posledním, čtení dnes schválila Poslanecká sněmovna zákony připravené Ministerstvem zemědělství. Jde o zákony o ekologickém zemědělství, veterinární péči, rostlinolékařské péči a o ochraně chmele. Normy ještě projedná Senát a poté je podepíše prezident.


12.7.2022

Ministr zemědělství představil priority českého předsednictví ve výborech Evropského parlamentu

Tisková zpráva – V rámci českého předsednictví se ve dnech 11. a 12. července ministr zemědělství Zdeněk Nekula zúčastnil slyšení v Evropském parlamentu. Ve výborech pro zemědělství a rozvoj venkova, pro rybolov a pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin hovořil o prioritách a úkolech, které do konce tohoto roku budeme v rámci zemědělství řešit.


8.7.2022

Zpráva FAO o trhu se zemědělskými komoditami - SOCO 2022

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) 28. června 2022 vydala zprávu o trhu se zemědělskými komoditami popisující obchod a obchodní politiky na mnohostranné a regionální úrovni a jejich dopad na udržitelný rozvoj.


8.7.2022

Spor Tesco vs Heinz v UK: ceny rostou, nedostatek produktů a prázdné regály

Heinz dočasně přestal dodávat do Tesca některé ze svých nejoblíbenějších produktů kvůli sporu o zvýšení cen. Veřejnost sympatizuje s Tesco poté, co supermarket veřejně prohlásil, že není připraven "přenést neospravedlnitelné zvýšení cen na zákazníky".

zobrazit po