přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
5.5.2023

V Kazachstánu chybí skladovací prostory pro zeleninu

Za r. 2022 se v Kazachstánu vypěstovalo 4,1 mil. tun brambor, 1,1 mil. tun cibule, 621 tis. tun mrkve a 551 tis. tun zelí. I přes značný objem produkce zeleniny však v Kazachstánu dochází v důsledku nedostatku skladovacích kapacit, hlavně v období zima–jaro, k poklesu nabídky tuzemské zeleniny na trhu.


5.5.2023

Zákon o potravinovém zabezpečení v Japonsku

Japonská vláda zvažuje navržení legislativy, která by umožnila celostátní reakci na mimořádnou situaci v oblasti potravin z důvodu geopolitického a klimatického rizika. Nové pravomoci by mohly zahrnovat nařízení nouzového zvýšení produkce obilí nebo prodej zásob potravin v soukromém sektoru.


5.5.2023

Libanon – výrazná změna výpočtu DPH

Libanonská vláda v tomto týdnu vydala dekret, na jehož základě stanovila výpočet DPH v místní měně, a to z původních 15 tis. liber za USD na částku 87 tis. liber za 1 USD. Jedná se o téměř šestinásobný nárůst, což bude mít za následek velké zvýšení cen u dovozového zboží a služeb.


5.5.2023

S příchodem COP28 do Emirátů přichází oživení projektu Food Tech Valley v Dubaji

Zvýšená publicita a zaměření celého světa na SAE urychluje v zemi, díky chystané listopadové konferenci COP28, projekty cílené na potravinovou bezpečnost a soběstačnost.


5.5.2023

Maloobchodní prodej plant-based potravin v USA dosáhl v roce 2022 rekordní výše 8 miliard USD

Maloobchodní tržby z prodeje rostlinných potravin (tedy rostlinných alternativ mléka, masa nebo vajec) vzrostly meziročně ve Spojených státech v roce 2022 o 6,6 % na 8 miliard USD (přičemž růst mezi lety 2019 až 2022 je 44,5 %).


5.5.2023

Na srbských pšeničných polích se objevila rez žlutá

Portál „e-Kapija“ uvedl, že na některých srbských polích pšenice se v těchto dnech objevila v Srbsku poměrně vzácná nákaza rzi žluté (Puccinia striformis). Tato houba se šíří sporami a za dva až tři dny může zasáhnout celé pole.


5.5.2023

Čínský trh se zmrzlinou roste a diverzifikuje se

Analytici trhu v Číně očekávají, že místní trh se zmrzlinou čeká v blízké budoucnosti velký boom. Firma zaměřená na průzkumy trhů Mintel Group uvádí, že prodeje balené zmrzliny v Číně dosáhly v roce 2021 hodnoty 46,1 miliard RMB (141 mld. Kč), což představovalo 8,3procentní meziroční nárůst, zatímco objem maloobchodních prodejů vzrostl o 5,3 procent.


5.5.2023

Týden lesů: Lesníci lákají lidi do lesa

Tisková zpráva – „Zdraví z lesa“ je heslem letošního Týdne lesů, který potrvá do 14. května. Týden lesů organizuje pracovní skupina lesních pedagogů při Ministerstvu zemědělství. V rámci akce mohou děti i dospělí nahlédnout pod „lesnickou pokličku“ po celém Česku, dozvědět se víc o práci lesníků, vyzkoušet si například práci lesních dělníků při sázení stromků v lese.


28.4.2023

Informace FAO – Dle FAO jsou maso, vejce a mléko základním zdrojem živin zejména pro nejzranitelnější skupiny obyvatelstva

Dle FAO studie „Přínos potravin živočišného původu pro zlepšení kvality výživy a vliv na zdraví“ (v AJ) by měly být výhody konzumace živočišných produktů více propagované, ale měly by se také brát v úvahu rizika a problémy spojené s chovem hospodářských zvířat, včetně jejich environmentálního dopadu.


28.4.2023

Vinamilk plánuje další expanzi na Filipíny

Mlékárenský gigant Vinamilk patří mezi nejúspěšnější firmy ve Vietnamu, přičemž loni zvýšil hodnotu své značky na 2,8 mld. USD, což je nárůst o 18 % oproti roku 2021. Společnost se stala 6. největší mlékárenskou značkou na světě (dle Brand Finance) a udržela si pozici v Top 40 největších mlékáren na světě podle příjmů.


28.4.2023

Daň za sběr hub a lesních plodů v Kazachstánu

Od roku 2024 budou Kazachstánci platit daň za sběr hub a lesních plodů. Nyní se platí daň za sběr rostlin, lesních plodů, ořechů a hub pouze na území státních lesů, a zvláště chráněných přírodních území.


28.4.2023

Výrazně rostoucí spotřeba česneku v Japonsku

Trh s česnekem, kořením a ochucovadly vyrobenými z česneku od začátku koronavirové krize prudce vzrostl. Důvodem je zaměřeni spotřebitelů na zdraví prospěšné účinky této potraviny. Navíc v Japonsku stále rozšířené nošení masek spolu s prací z domova zmírnily obavy Japonců z „česnekového dechu".


28.4.2023

Libanon získal zlatou medaili za nejlepší olivový olej na světě

Soutěž, která se konala v New Yorku, je jednou z největších a nejstarších soutěží kvality olivového oleje na světě a pravidelně se soutěže účastní více než tisíc výrobců olivového oleje z různých zemí světa.


28.4.2023

Reklamní kampaň Anheuser-Busch na značku Bud Light je varováním pro americké korporace a poučením pro marketéry

Nová markentingová viceprezidentka společnosti Anheuser-Busch dostala za úkol rozvinout v USA ikonickou značku Bud Light. Cílem bylo zajistit vyšší popularitu u městských zákazníků. Výsledný projekt realizovaný ve spolupráci s transgenderovou influencerkou však způsobil bojkot značky ze strany stávajících a skalních zákazníků.


28.4.2023

V Abú Dhabí se otevírá první továrna na alternativní náhražky masa

Většina restaurací ve Spojených arabských emirátech již alternativní pokrmy pro vegany a vegetariány dávno nabízí. Samotných náhražek masa v posledních letech opravdu přibývá, a to nejen v restauracích, ale i v běžných prodejnách potravin typu Carrefour.


28.4.2023

Srbsko má problémy s výsevem kukuřice

Portál „e-Kapija“ uvedl, že jarní setí kukuřice v Srbsku má výrazné zpoždění z důvodu nepříznivého počasí. V letošním roce byly v obvyklých termínech setí kukuřice častější srážky a chladnější počasí.


28.4.2023

Čína vyvinula levnou metodu pro extrakci bílkovin z čajových listů

Zpravodajský server South China Morning Post uveřejnil zprávu o úspěchu čínských vědců při extrakci bílkovin z využitého zeleného čaje. Za úspěchem stáli výzkumníci z Institutu potravinových věd a technologií při Univerzitě ve Fuzhou nacházející se v provincii Fujian, jedné z největších produkčních základen čaje.


27.4.2023

Podíl českých jablek prodávaných v obchodních řetězcích se meziročně zvýšil, obchodní přirážky jsou ale dlouhodobě vysoké

Tisková zpráva – Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes uspořádal kulatý stůl k problematice jablek v tržní síti. O situaci ovocnářů, spotřebitelských cenách, cenách zemědělských výrobců (CZV) a podpoře českého ovocnářství diskutovali na Ministerstvu zemědělství zástupci Potravinářské komory, Agrární komory, obchodních řetězců i Ovocnářské unie. Loni se meziročně zvýšil podíl českých jablek prodaných v obchodech, je ale nutné, aby zemědělci mohli více promítnout své náklady do výkupní ceny.


26.4.2023

Zelená zpráva 2021 PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 5 MB)

Zpráva o stavu zemědělství ČR za rok 2021 - verze, kterou vzala Vláda ČR na vědomí dne 17. srpna 2022.


25.4.2023

Ministr Nekula: Je třeba zvážit využití zemědělské rezervy i pro státy, které jsou nepřímo zasažené zvýšeným vývozem z Ukrajiny

Tisková zpráva – Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny, pohlcování uhlíku, genomické techniky, společnou zemědělskou politiku a označování medu řešili dnes ministři zemědělství EU na Radě v Lucemburku. Evropská komise v reakci na zvýšený dovoz obilí a dalších zemědělských komodit z Ukrajiny poskytne pěti nejvíce postiženým zemím peníze z tzv. zemědělské rezervy. Analyzuje také možnost poskytnutí peněz pro další státy. Českou republiku zastupoval ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ministr Nekula o tématu dovozů z Ukrajiny jednal i s komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským.

zobrazit po