přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
31.3.2023

Potíže se sušeným mlékem na čínském trhu

Problémy producentů sušeného mléka začaly již v minulém roce, kdy poptávku utlumily proticovidové restrikce, rostoucí náklady na výrobu, ale i klesající porodnost, která vede k poklesu zájmu o dětskou výživu.


31.3.2023

Informace FAO k bioekonomice, odpovědné produkci a spotřebě přírodních zdrojů

V loňském roce bylo přijato rozhodnutí, že se 30. březen bude každoročně slavit jako Mezinárodní den bez odpadu (zero waste).


31.3.2023

Britský projekt na vývoj robotického sklízecího systému pro rajčata a jahody

Britská vláda finančně podpořila projekt Agri-OpenCore vedený producentem potravin APS Produce.


31.3.2023

Vývoz rýže z Vietnamu klesá

Objem vývozu rýže z Vietnamu klesl v prvním letošním čtvrtletí o 19,2 %. Země v tomto období exportovala celkem 1,79 mil. tun rýže v hodnotě 952 mil. USD.


31.3.2023

Plán výstavby a modernizace skladovacích prostor pro zeleninu v Kazachstánu

V Kazachstánu je v posledních letech nedostatek skladů zeleniny. Problémy se skladováním vznikají hlavně mimo sezonu. V současné době má země k dispozici 1 208 skladů s kapacitou 1,9 milionu tun.


31.3.2023

Nárůst vývozu zemědělských produktů z Fukušimy

Vývoz zemědělských produktů vypěstovaných a zpracovaných v prefektuře Fukušima, kterou zasáhlo před 12ti lety velké východojaponské zemětřesení a následná havárie jaderné elektrárny, vykazuje rychlý nárůst.


31.3.2023

Regionální setkání ministrů zemědělství v Sýrii

V tomto týdnu se v Sýrii uskutečnilo čtyřstranné setkání ministrů zemědělství Sýrie, Iráku, Libanonu a Jordánska.


30.3.2023

POZVÁNKA K ÚČASTI NA MEZINÁRODNÍM VELETRHU WORLDFOOD ISTANBUL V TURECKU

Máte zájem představit své produkty na tureckém trhu? Ministerstvo zemědělství a Generální konzulát ČR v Istanbulu vás zvou k účasti na veletrhu WorldFood Istanbul 2023 (Turecko), který se koná ve dnech 6. – 9. září 2023.


30.3.2023

Souhrn lesnických dotací: Nárok mají i majitelé nejmenších lesů. Ministerstvo zemědělství jim poskytuje finanční příspěvky na hospodaření

Tisková zpráva – I letos můžou vlastníci lesů žádat o příspěvky na hospodaření v lesích. Dotace poskytuje Ministerstvo zemědělství (MZe) na obnovu a péči o lesní ekosystémy, zlepšení jejich stability, odolnosti a biodiverzity. MZe tak podporuje např. obnovu a výchovu lesních porostů, využití ekologických a šetrných technologií nebo zvýšení podílu melioračních a zpevňujících dřevin. Celkem je letos na příspěvky připraveno přes 4 miliardy korun. Dotace jsou financovány převážně z Národního plánu obnovy.


24.3.2023

Publikace OECD „Důsledky vláky na Ukrajině na země OECD“ a „Nedostatek pracovníků v zemědělství“

V červenci 2022 vydalo OECD dokument věnující se důsledkům válečného konfliktu na Ukrajině na země OECD, v lednu 2023 pak byl OECD zveřejněn dokument zabývající se nedostatkem pracovníků v zemědělsko-potravinářském sektoru.


24.3.2023

Ohrožení britských prodejen se smíšeným zbožím

Britská Asociace obchodů se smíšeným zbožím (ACS) varovala, že by v UK mohlo ukončit provoz až zhruba 7 000 prodejen se smíšeným zbožím, pokud vláda nepodnikne kroky ke snížení jejich nákladů na energie.


24.3.2023

Laos pozastavuje dovoz vepřového masa z Vietnamu

Laoské ministerstvo zemědělství a lesnictví oznámilo pozastavení dovozu vepřového masa z Vietnamu a dalších zemí zasažených novými ohnisky afrického moru prasat.


24.3.2023

Ztráty v zemědělském sektoru Ukrajiny

K 24. únoru 2023 dosáhla výše škod v zemědělsko-průmyslovém komplexu Ukrajiny hodnoty 8,7 mld. USD. Uvádí se to v březnové zprávě, kterou vypracovala Kyjevská ekonomická škola.


24.3.2023

Opatření proti rozsáhlému vybíjení kvůli ptačí chřipce v Japonsku

Velkochov slepic v regionu Tohoku na severu Honšú rozdělí své chovy do skupin, aby zmírnil šíření ptačí chřipky v souvislosti s výskytem této vysoce patogenní choroby v Japonsku.


24.3.2023

Japonský potravinový dar Libanonu

Japonsko v tomto týdnu poskytlo Libanonu nouzový dar ve výši 2 milionů amerických dolarů prostřednictvím Světového potravinového programu v reakci na zhoršení potravinové bezpečnosti v celé zemi, kterou zhoršila zejména pokračující ruská agrese proti Ukrajině.


24.3.2023

V Srbsku meziročně vzrostly ceny ryb a rybích výrobků o 60 %

Podle posledních údajů srbského Statistického úřadu (Republički zavod za statistiku) narostly meziročně ceny zemědělské produkce v Srbsku o téměř 33 %.


Datum konání: 23.3.2023  9:00 – 15:00

Pozvánka na konferenci Zaměstnávání cizinců v zemědělství

Konference, kterou pořádá Zemědělský svaz ČR, se zaměří na aktuální problematiku zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny a z ostatních zemí. Co se dozvíte: …


22.3.2023

Zemědělské dotace přispějí v příštích letech k lepšímu hospodaření s přírodními zdroji a k lepší péči o přírodu a krajinu

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství připravilo pět nových nařízení vlády, která do roku 2027 stanoví podmínky pro vyplácení hlavních zemědělských dotací. Opatření se týkají ekologického zemědělství, šetrného hospodaření, zmírňování dopadů klimatické změny i pomoci producentům posílit jejich postavení při vyjednávání s obchodními řetězci. Materiály dnes projednala vláda.


22.3.2023

Světový den vody - Urychleme změnu, dokud je čas…

Tisková zpráva – Mottem letošního Světového dne vody je „Accelerating change“, které můžeme přeložit jako „Urychlení změny“. Heslo Organizace spojených národů, která Světový den vody každoročně vyhlašuje, směřuje zejména k situaci v rozvojových zemích, kde obrovský počet obyvatel čelí nedostatku vody, a kde tedy urychlení změny k lepšímu je životné důležité. Týká se ale i zemí žijících ve vodním blahobytu, jako je Česká republika, protože takový stav nemusí trvat navždy.


21.3.2023

Ministr zemědělství: Naším hlavním cílem je ochrana spotřebitelů a zajištění zdravého konkurenčního prostředí na našem trhu

Tisková zpráva – K prvnímu jednání se dnes na Ministerstvu zemědělství (MZe) sešla meziresortní pracovní skupina, zřízená ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) kvůli řešení problematiky vysokých cen potravin. Zabývala se analýzou aktuálních dat k cenám potravin, kompetencemi dozorových orgánů a jejich koordinovaným postupem v rámci kontrolních akcí.

zobrazit po