přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
9.6.2023

Novinky FAO – Nová FAO příručka pro hygienické standardy potravin

Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) spustila komplexní, praktickou a přístupnou příručku, která má pomoci všem aktérům potravinářského sektoru dodržovat mezinárodní standardy pro hygienu potravin.


9.6.2023

Dopady omezení prodeje potravin s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru v Británii

V říjnu 2022 britská vláda zavedla omezení prodeje potravin s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru v supermarketech a samoobsluhách.


9.6.2023

Díky produkci Brazílie čelí japonský vývoz hovězího masa do USA poklesu a zavedení vyšších dovozních cel

Vývoz japonského hovězího masa v loňském roce poklesl kvůli americkým celním kvótám. Klesající trend je patrný i v letošním roce. Vývoz hovězího masa se v roce 2022 snížil o 4 % na 52 miliard jenů (372 milionů dolarů), což byl první pokles za poslední dva roky.


9.6.2023

Plán Libanonu na zdvojnásobení plochy pro pěstování pšenice

Podle ministra zemědělství Abbas Al Hajj Hassana Libanon intenzivně připravuje rozšíření obdělávané plochy na celkových 700 000 hektarů s cílem zahájit plán na pěstování tzv. měkké pšenice, vhodné pro výrobu arabského chleba, pro kterou Libanon stále pšenici dováží.


9.6.2023

Plánovaná omezení potravinářského veletrhu Gulfood pro rok 2024

Omezení pro dnes již největší potravinářský veletrh na světě přijít muselo. Neustálé zvětšování plochy, návštěvníků, vystavovatelů a doprovodného programu, našlo v letošním ročníku Gulfood 2023 svůj limit.


9.6.2023

Nejvyšší soud Spojených států potvrdil platnost kalifornského zákona, který zakazuje prodej výrobků z vepřového masa v případě užití klecového ustájení prasnic

Zákon známý jako Návrh 12 byl v Kalifornii přijat již v roce 2018. Farmáře nejen v USA nyní čeká plná implementace a od roku 2024 také povinnost certifikace.


8.6.2023

Naše lesy se mění: třetí rok po sobě se sází víc listnáčů než jehličnanů

Tisková zpráva – Listnatých stromů se v České republice vysazuje stále více. Třetí rok po sobě jich lesníci vysázeli více než jehličnanů, soustavně narůstá plocha přirozené obnovy lesa. Na ploše zničené kůrovcovou kalamitou a suchem tak vyrostou lesy druhově pestré a odolnější ke změně klimatu. Ministerstvo zemědělství poskytlo loni na obnovu lesů přibližně 4,2 miliard korun.


7.6.2023

Nabídka účasti na B2B setkání a prezentaci pivovarů z ČR v Londýně „Czech Beer Day 2023“

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a agenturou CzechTrade nabízí účast na B2B setkání a prezentaci pivovarů a vývozců piva z ČR pro britský trh, která se uskuteční v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie v Londýně.


7.6.2023

Vědci a vědkyně mohou získat 1 miliardu korun například na výzkum ochrany přírody, nových postupů hospodaření nebo přípravy na klimatickou změnu

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) vyhlásilo první veřejnou soutěž na vědecké projekty, kterým v rámci Programu ZEMĚ II poskytne v příštích letech 1 miliardu korun. Výzkumníci se mohou přihlásit s projekty na vlastní téma, případně se zaměřit na jednu z 22 výzkumných potřeb vypsaných Ministerstvem. Hlavní oblasti výzkumu se budou zabývat bioekonomikou, smart zemědělstvím nebo globálními změnami v biosféře.


6.6.2023

Chytré technologie na polích a přechod na volné chovy slepic. Zemědělci získají na investice a rozvoj 8,3 miliardy korun

Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) vyhlásilo 1. kolo příjmu žádostí o projektové dotace na rozvoj venkova podle Strategického plánu nové Společné zemědělské politiky na období 2023-2027. Podpory půjdou například na moderní technologie, větší pohodu zvířat nebo dotace pro mladé zemědělce. Na 1. kolo je připraveno celkem 8,28 miliardy korun. Pravidla pro čerpání dotací podepsal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

zobrazit po