Myslivost
Myslivost je považována za právně opodstatněnou činnost, jejíž náplní je dlouhodobé využívání a ochrana přírody a zvěře. Tvoří součást všech hospodářských činností prováděných člověkem v přírodě. V současné době se myslivecké hospodaření provádí na výměře cca 6 850 000 ha.
Novela zákona o myslivosti: Myslivci vymění papírování za počítače, elektronická evidence jim usnadní plánování lovu i komunikaci s úřady
Tisková zpráva – Plánování lovu v honitbách podle míry poškození lesů, elektronická evidence, posílení práv vlastníků lesů. To obsahuje novela zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství a nyní ji chce projednat se zástupci neziskových lesnických, zemědělských, ochranářských a mysliveckých organizací. Poté ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) novelu odešle do legislativního procesu. Cílem novely je snížit stavy dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody především na stromcích vysazených na holinách po suchu a kůrovci a také v zemědělství.
Africký mor prasat opět v ČR: omezení šíření pomocí opatření realizovaných v praxi
Dne 18. 1. 2023 proběhl na Krajském úřadu Libereckého kraje seminář „Africký mor prasat opět v ČR: omezení šíření pomocí opatření realizovaných v praxi“, který pořádalo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i. a Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze.
Metodický pokyn ke snížení škod způsobovaných zvěří
(PDF, 931 KB)
Ministerstvo zemědělství jako ústřední orgán státní správy myslivosti vydává metodický pokyn ke snížení škod způsobovaných zvěří, který nahrazuje předchozí metodický pokyn č.j. 48699/2019-MZE-16233 ze dne 20. 9. 2019.
Další informace lze nalézt v nařízení státní veterinární správy:
Nařízení státání veterinární správy č.j. SVS/2022/100346-G ze dne 3. 8. 2022
(537 KB)
Ministr zemědělství na konferenci k africkému moru prasat: Virus se Evropou šíří už 15 let, veřejnost si závažnost problému neuvědomuje
Tisková zpráva – Úspěšný boj s virem afrického moru prasat (AMP) je možný pouze za předpokladu, že veřejnost bude dostatečně informovaná o rizicích a preventivních opatřeních v boji s touto nemocí. Na dnešní ministerské konferenci k AMP v Bruselu to uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj je nutné nastavit jasná pravidla pro boj s nákazou a účelně je komunikovat i vymáhat. Konference se zúčastnila i eurokomisařka Stella Kyriakides.
Ministerstvo zemědělství umožní myslivcům regulovat nepůvodní druhy zvěře, které v přírodě působí škody
Tisková zpráva – Od 1. ledna 2022 budou moci myslivci nově lovit nepůvodní druhy živočichů, ke kterým patří například nutrie, norek nebo mýval. Tyto druhy působí škody, ohrožují životní prostředí a naše původní živočichy a rostliny. Na vyhlášce, která stanovuje seznam živočichů vyžadujících regulaci, se Ministerstvo zemědělství (MZe) shodlo s Ministerstvem životního prostředí.
Výlovy a hony po přijetí krizového opatření
(PDF, 191 KB)
Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k zákazu hromadných akcí ve vztahu k rybářství a myslivosti
(PDF, 363 KB)
Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k textu usnesení vlády České republiky ze dne 12. října 2020 č. 1021 o přijetí krizového opatření pro podnikatelské a obdobné činnosti ve vztahu k rybářství a myslivosti.
Aktuální doby lovu zvěře s platností do 31. března 2025
(PDF, 190 KB)
Aktuální doby lovu zvěře s platností do 31. března 2025 podle vyhlášky č. 323/2019 Sb., kterou se mění vyhláška č. 245/2002 Sb., o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu, ve znění pozdějších předpisů.
Informační leták - I já mám svojí maminku
(PDF, 319 KB)
Informační leták pro veřejnost o chování k nalezeným mláďatům ve volné přírodě.
Záraz a zapeření - obecné stanovisko MZe
Na základě dotazů, zda zapeření zvěře pernaté nebo záraz zvěře srstnaté jako způsob usmrcení postřelené lovené zvěře je, či není porušení zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon na ochranu zvířat“), Ministerstvo zemědělství sděluje následující stanovisko.