Portál farmáře
Hlavním účelem Portálu farmáře je zpřístupnění aplikací registrů Ministerstva zemědělství a podřízených organizačních složek státu (ÚKZÚZ, SVS, ÚHUL), a to jak pro přihlášené, tak pro nepřihlášené uživatele.
- Jak se přihlásím na Portál farmáře?
- Co mi Portál farmáře nabízí?
- Jaký je rozdíl mezi portálem farmáře MZe a SZIF?
Při přihlášení do Portálu farmáře si, prosím, překontrolujte Vámi zadanou e-mailovou adresu. Na tuto adresu jsou zasílány sestavy a stavové informace z Registru zvířat (IZR). V případě, že Vámi zadaná e-mailová adresa není platná, není Vám možné tyto informace doručit.
Pro nastavení e-mailových adres můžete použít funkcionalitu „Editace kontaktů".
14.12.2022
Ze strany MZe došlo k rozšíření typů dat, které vrací webové služby LPIS. Nově je možné získat informace o překryvu s honitbou a informace o pásech kolem vody pro ekoplatbu. Nové typy dat jsou HON a NEPRODPLOCHY. Na testovacím prostředí již jsou údaje k dispozici nyní. Implementace změny na straně klienta není nutná. WSDL je zpětně kompatibilní. Nasazení na produkci proběhne 15.12. t.r. Podrobnosti jsou k dispozici po kliknutí na nadpis novinky.
8.11.2022
V registru půdy LPIS bude od dnešního odpoledne zveřejněna předpokládaná vrstva erozní ohroženosti. I přes zveřejnění záložek s předpokládanou erozí je nezbytně nutné, aby na DPB proběhly nápočty eroze, aby tato nová data eroze byla viditelná na i DPB. Vzhledem k tomu, že nápočty budou probíhat až do pátku, bylo by vhodné, abyste se na novou vrstvu předpokládané eroze dívali až od soboty 12.11.2022. Děkujeme za pochopení (Více informací o nové vrstvě po proklinutí nadpisu novinky)
3.11.2022
Informujeme uživatele, že k 31.12.2022 bude zrušena služba OOS_GVP01A. Rušená služba je nahrazena službou OOS_GVP01B, která je k dispozici od roku 2020. Upozorňujeme všechny dodavatele, kteří rušenou službu využívají, aby v uvedeném termínu přešli na verzi B. Odkaz na popis služby OOS_GVP01B je uveden v detailu novinky.
6.10.2022
Od 1.10. do 31.10.2022 probíhá podávání deklarace chovu koní. Příprava dat deklarace chovu koní se nově připravuje v prostředí „Nového registru zvířat“. Bližší informace naleznete po proklik nadpisu novinky Samotné podání deklarace chovu koní probíhá na Portálu farmáře SZIF (podrobné informace jsou uvedeny v přiloženém souboru ).
Příprava dat deklarace chovu koní se nově připravuje v prostředí „Nového registru zvířat“, do kterého vstupujete
- odkazem Spustit nový registr zvířat z levého menu Portálu farmáře v části Registr zvířat
- odkazem Nový registr zvířat z boxu Aplikace pro přihlášené na Portálu farmáře
- přímým odkazem z Portálu farmáře SZIF
Po vstupu do nového registru zvolte v horní liště záložku „Dotace“ a poté záložku „Deklarace chovu koní“.
Na výběr z rolovacího menu jsou dva nápočty:
- Nápočet pro deklaraci ANC, PPO, AEKO, EZ za kontrolní období 1.6. – 30.9.2022
- Nápočet pro deklaraci ANC za předchozí rok 1.1. – 31.12. 2021
Jste-li žadatelem o dotaci ANC, pak odevzdáváte obě dvě deklarace. Pro přípravu deklarace zvolte tlačítko „Spustit výpočet“. Po nápočtu deklarace vstupte do prostředí deklarace klikem na ikonu ve sloupci „
".
Pokud je deklarace připravena správně a bez chyb (záložka „Kontroly“ je prázdná), deklaraci odešlete na Portál farmáře SZIF klikem na tlačítko „Odeslat na SZIF“. Odesláním na Portál farmáře SZIF není podání dokončeno! Podání poté dokončíte na Portálu SZIF, kam se dostanete klikem na tlačítko „Přesměrovat na Portál farmáře SZIF“.
Pokud jsou v deklaraci chyby (koně bez UELN, duplicitní koně) nebo stav koní neodpovídá stavu, který byl na hospodářství, je potřeba provést úpravy v Registru koní, kam se dostanete klikem na tlačítko „Přesměrovat na registr koní IZR“. Po potřebných úpravách v registru koní si připravte nový nápočet deklarace koní výše uvedeným způsobem.
25.8.2022
Zadávání výnosu plodin na portálu farmáře a předávání evidence do Jednotného úložiště dat evidence hnojení
(PDF, 394 KB)
Na Portálu farmáře je nově spuštěna možnost zadávat výnosy jednotlivých plodin. Povinnost evidovat výnosy k plodinám byla zavedena novelou zákona o hnojivech účinnou od 1. 1. 2022. Nová funkcionalita umožňuje hromadně za sklizeň dané plodiny nebo jednotlivě za sklizeň konkrétního pozemku s plodinou zadávat údaje o výnosech. Údaje jsou ukládány do jednotného úložiště dat evidence hnojiv a výnosů. Z tohoto prostředí je od roku 2023 umožněno zemědělcům předávat data ÚKZUZ. Návod jak používat tuto aplikaci je uveden v příloze tohoto článku.
15.7.2022
Došlo k mimořádné aktualizaci WSDL u služby LPI_DDP01B, kdy byly přidány některé nové elementy. Soupis je uveden v detailu novinky.
13.7.2022
MZe rozšířilo strukturu odpovědi služby LPI_GKN01B. Nově se vrací k číselníkovým kódům i textová reprezentace. Tato úprava se týká stavu DPB (účinný/historický), typu kultury (standardní orná půda, vinice, ovocný sad), názvu katastrálního území, názvu druhu pozemku vedeném v KN (např. ostatní plocha) a názvu způsobu využití pozemku dle KN (např. zeleň, neplodná půda). Změna má dopad do WSDL a je nutné dopady zohlednit i v zemědělských SW. Aktuální WSDL je nasazeno na testovacím prostředí. O nasazení na produkci budeme informovat. Přesné vyznačení nových elementů je vidět po kliknutí na detailu novinky.
13.7.2022
V rámci webových služeb (RCH_GCC01A /číselníky Registru chmelnic/, RCH_GST01A /vydané označovací štítky/, RCH_PHL01A /prohlášení producenta chmele/) došlo k úpravě, která reflektuje zavedení 3 písmených zkratek odrůd a oblastí. V současné době jsou úpravy nasazeny na testovací prostředí a jejich nasazení na produkci bude nasazeno během 14 dnů. Bližší informace jsou uvedeny v detailu novinky.
23.5.2022
MZe na základě podnětu od veřejnosti rozšířilo odpověď služby IZR_ZVI01A. V části PRIROZENAPLEMENITBA je nový nepovinný element BYKUSNIZNAMKA. Změna má dopad do WSDL a je nutné dopady zohlednit i v zemědělských SW. Aktuální WSDL je nasazeno na testovacím prostředí. Nasazení na produkci bude v příštím týdnu.
22.4.2022
Na základě požadavků zemědělců ohledně požadavků vést evidenci hnojení, pastvy, osevů a výnosů plodin v elektronické formě v programu MS Excel, byl připraven vzorový formát souboru pro vedení těchto evidencí. Vzorový soubor má takovou strukturu, která odpovídá požadavkům na následné elektronické předání na Portál farmáře. V příloze jsou zveřejněny dva soubory, první obsahuje vzorově vyplněné řádky jednotlivých evidencí a komentáře a druhý je „čistý“ a obsahuje nakopírované řádky se vzorci. Současně je k dispozici instruktážní video s doporučením, jak soubory používat. Toto video naleznete v sekci Videonávody.