Portál farmáře
Hlavním účelem Portálu farmáře je zpřístupnění aplikací registrů Ministerstva zemědělství a podřízených organizačních složek státu (ÚKZÚZ, SVS, ÚHUL), a to jak pro přihlášené, tak pro nepřihlášené uživatele.
- Jak se přihlásím na Portál farmáře?
- Co mi Portál farmáře nabízí?
- Jaký je rozdíl mezi portálem farmáře MZe a SZIF?
Při přihlášení do Portálu farmáře si, prosím, překontrolujte Vámi zadanou e-mailovou adresu. Na tuto adresu jsou zasílány sestavy a stavové informace z Registru zvířat (IZR). V případě, že Vámi zadaná e-mailová adresa není platná, není Vám možné tyto informace doručit.
Pro nastavení e-mailových adres můžete použít funkcionalitu „Editace kontaktů".
15.7.2022
Došlo k mimořádné aktualizaci WSDL u služby LPI_DDP01B, kdy byly přidány některé nové elementy. Soupis je uveden v detailu novinky.
13.7.2022
MZe rozšířilo strukturu odpovědi služby LPI_GKN01B. Nově se vrací k číselníkovým kódům i textová reprezentace. Tato úprava se týká stavu DPB (účinný/historický), typu kultury (standardní orná půda, vinice, ovocný sad), názvu katastrálního území, názvu druhu pozemku vedeném v KN (např. ostatní plocha) a názvu způsobu využití pozemku dle KN (např. zeleň, neplodná půda). Změna má dopad do WSDL a je nutné dopady zohlednit i v zemědělských SW. Aktuální WSDL je nasazeno na testovacím prostředí. O nasazení na produkci budeme informovat. Přesné vyznačení nových elementů je vidět po kliknutí na detailu novinky.
13.7.2022
V rámci webových služeb (RCH_GCC01A /číselníky Registru chmelnic/, RCH_GST01A /vydané označovací štítky/, RCH_PHL01A /prohlášení producenta chmele/) došlo k úpravě, která reflektuje zavedení 3 písmených zkratek odrůd a oblastí. V současné době jsou úpravy nasazeny na testovací prostředí a jejich nasazení na produkci bude nasazeno během 14 dnů. Bližší informace jsou uvedeny v detailu novinky.
23.5.2022
MZe na základě podnětu od veřejnosti rozšířilo odpověď služby IZR_ZVI01A. V části PRIROZENAPLEMENITBA je nový nepovinný element BYKUSNIZNAMKA. Změna má dopad do WSDL a je nutné dopady zohlednit i v zemědělských SW. Aktuální WSDL je nasazeno na testovacím prostředí. Nasazení na produkci bude v příštím týdnu.
22.4.2022
Na základě požadavků zemědělců ohledně požadavků vést evidenci hnojení, pastvy, osevů a výnosů plodin v elektronické formě v programu MS Excel, byl připraven vzorový formát souboru pro vedení těchto evidencí. Vzorový soubor má takovou strukturu, která odpovídá požadavkům na následné elektronické předání na Portál farmáře. V příloze jsou zveřejněny dva soubory, první obsahuje vzorově vyplněné řádky jednotlivých evidencí a komentáře a druhý je „čistý“ a obsahuje nakopírované řádky se vzorci. Současně je k dispozici instruktážní video s doporučením, jak soubory používat. Toto video naleznete v sekci Videonávody. V případě nejasností či technickými problémy s použitím souboru se obraťte na helpdesk@mze
cz.
20.4.2022
dle Zákona č. 321/2004 Sb. (o vinohradnictví a vinařství).
13.4.2022
Ministerstvo zemědělství ČR na základě četných žádostí odborné veřejnosti zpřístupnilo rozhraní pro poskytování exportu dat z geografického informačního systém určeného pro evidencí využití zemědělské půdy v ČR - LPIS. Export nahrazuje a rozšiřuje původní export dat, který byl realizován formou emailu.
5.4.2022
V rámci jednotné žádosti pro letošní rok je možné si ověřit, jakým způsobem se bude od roku 2023 plošně podávat výkaz osevu plodin k 31.5. pro ČSÚ. (více po prokliku nadpisu článku)
28.3.2022
MZe na základě podnětu od veřejnosti zpřístupnila webovou službou LPI_HPP01A. Tato webová služba poskytuje pro DPB uvedený na vstupu informace o překryvu tohoto DPB s historickými DPB. Dále služba poskytuje plodiny/předplodiny, které měly překryv se vstupním DPB (zdrojem údaje o plodinách je titul diverzifikace plodin). Podrobnější údaje jsou uvedeny v popisu služby.
7.2.2022
Vážení uživatelé,
dovolujeme si Vás informovat, že v době od 11. 2. 2022 od 20:00 do 13. 2. 2022 do 24:00 bude prováděna aktualizace systémů MZe. Během této doby nebude možné přihlášení do produkčního prostředí MZe a tak i do produkčního prostředí eAGRI.
Děkujeme za pochopení
4.2.2022
Do služby OOS_ZUO01A (podání žádost o uznání osiva) byl začleněn nový režim použití této služby. Nově služba podporuje zaslání žádosti o uznání osiva do laboratoře ÚKZÚZ. Podobnosti ohledně režimů použití služby jsou uvedeny v popisu služby, který je k dispozici po kliknutí na nadpis novinky. Změna ve WSDL je zpětně kompatibilní a pro stávající osivářské SW se nic nemění.
20.1.2022
Ve službě LPI_AZP01C byla upravena struktura odpovědi. Z důvodů rozšíření výčtu prvků o Cd bylo nutné provést úpravu WSDL a doplnit do enum HODNOCENI nový typ hodnocení (N/A). Pro prvek Cd není hodnocení stanoveno a služba bude vracet HODNOCENI=N/A. Na testovacím prostředí je úprava WSDL nasazena. Na straně konzumentských systémů je nutné se na rozšíření výčtu ve WSDL připravit. Plnění nového typu hodnocení bude na produkci spuštěno do týdne.
7.1.2022
Od 1.1.2022 vstoupila v účinnost novela zákona o hnojivech, která zavádí pro zemědělské podnikatele hospodařící na výměře větší než 20 ha několik nových povinností. Jedná se zejména o povinnost vést elektronicky evidenci o hnojivech, včetně evidence pastvy, pomocných půdních látkách, rostlinných biostimulantech a substrátech použitých na zemědělské půdě a lesních pozemcích a evidenci o upravených kalech a sedimentech použitých na zemědělské půdě (dále jen „evidence hnojení“).
18.10.2021
Ve službě IZR_OUZ01B byla upravena struktura odpovědi, kdy v odpovědi je rozšířen výčet typů ušních známek. Na produkčním prostředí je připravena změna WSDL. Na straně konzumentských systémů je nutné se na rozšíření výčtu ve WSDL připravit. Plnění nových typů ušních známek bude na produkci spuštěno na konci října t.r.
18.10.2021
Ve službě LPI_AZP01C byla upravena struktura odpovědi, kdy odpověď je rozšířena o další chemické prvky (celkový výčet prvků je nyní tento: /ph, Ca, Mg, P, K, S, Al, Cu, Zn, Mn, Fe, B, Cd/). Na produkčním prostředí je připravena změna WSDL. Na straně konzumentských systémů je nutné se na rozšíření výčtu ve WSDL připravit. Plnění nových prvků bude na produkci spuštěno na konci října t.r.
7.10.2021
Hlášení vývozu skotu - změna
(PDF, 185 KB)
Počínaje dnem 1.11.2021 dojde ke změně v hlášení vývozu skotu do ústřední evidence (dále jen ÚE), tj. hlášení s kódem události 80. U hlášení s datem vývozu počínaje 1.11.2021 bude systém ústřední evidence kontrolovat, zda je Vaše hlášení v souladu s hlášením vývozu skotu ze strany Státní veterinární správy (kód události 88). Datum vývozu a země, kam bylo zvíře vyvezeno, je uvedeno na dokladu „veterinární osvědčení“ (tzv. TRACES), který vystavuje místně příslušná Krajská veterinární správa státní veterinární správy. Bližší informace jsou uvedeny v přiloženém souboru.
23.9.2021
Tisková zpráva – Platební agentura Ministerstva zemědělství, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), už vyplatila zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, přes půl miliardy korun. Je to zhruba 80 % nahlášených škod. Další pomoc přišla od Lesů ČR, které lidem poskytují dřevo na nové krovy, na otop, případně sto tisíc korun. Takto už rozdělily více než 34 milionů korun.
22.9.2021
Vážení uživatelé,
velmi se omlouváme za vzniklou situaci v souvislosti se zpracováním informační kampaně Přechodné vnitrostátní podpory (PVP) pro rok 2021, kdy došlo kvůli chybě k několikanásobnému rozeslání e-mailových zpráv. Problém na naší straně je již vyřešen.
17.9.2021
Vážení uživatelé, dovolujeme si Vás informovat, že v prostředí Portálu farmáře v aplikacích iLPIS (registrovaní farmáři) a Veřejného LPIS byla implementována nová mapová vrstva pod názvem – DPB potencionálně vhodné pro aplikaci kalů. Tato vrstva bude sloužit pro potřeby ČOV (čističky odpadních vod) a zemědělcům jako informativní podklad, kam je možné ukládat kaly z ČOV. Vrstva je nastavena po dohodě s ÚKZÚZ tak, aby takto označené DPB splňovaly kritérium pH ≥ 5,6 a fosfor ≤ 100 mg/kg. Na DPB označené žlutou barvou je možno potencionálně kaly vyvážet. Šedě barva naopak znázorňuje DPB , které uvedenou podmínku nesplňují a vývoz kalů na ně uplatnit nelze. Aplikace podléhá schválení ze strany ÚKZÚZ a může být zamítnuta z jiných důvodů než je obsah fosforu nebo pH.
20.8.2021
Pro rok sklizně 2021 došlo k úpravě v příjmu Prohlášení producenta chmele. Registr chmelnic nově zpracuje prohlášení na ověřovací štítky, které prošly certifikací bez zaslaného prohlášení. V minulosti nebylo toto možné a Registr chmelnic striktně vyžadoval zaslání prohlášení před certifikací. Za určitých podmínek je nově možné zaslat prohlášení i na certifikovaný štítek. Popis pravidel je v detailu novinky a je rozepsán i v detailu webové služby RCH_PHL01A.