Přímé platby 2015–2020
Reformovaná SZP pro období 2015–2020 umožňuje členským státům ve větší míře rozhodovat o nastavení přímých plateb v rámci prvního pilíře, přičemž většina rozhodnutí byla oznámena Evropské komisi (EK) do 1. srpna 2014.
Metodická příručka pro přímé platby pro rok 2017
Zemědělské veřejnosti je k dispozici Metodická příručka pro přímé platby pro rok 2017 (ke stažení níže). Cílem materiálu je komplexně shrnout podmínky poskytování přímých plateb včetně změn pro rok 2017 a srozumitelně o nich informovat.
Novela nařízení vlády pro přímé platby a nové nařízení pro systém kontrol podmíněnosti
V souvislosti s blížícím se dubnovým termínem zahájení podávání jednotných žádostí o podpory přímých plateb upozorňujeme žadatele na novelu nařízení vlády č. 423/2016 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 50/2015 Sb., a která nabyla účinnosti od 1. 1. 2017.
Předložení dokladů pro „VCS - podpora škrobových brambor“ do 31. 1. 2017
Upozorňujeme tímto žadatele, že pro získání nároku na podporu na produkci brambor určených pro výrobu škrobu, v rámci dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS), o kterou žádali v roce 2016, je obdobně jako u ovocných druhů s vysokou a velmi vysokou pracností nutné předložit stanovené doklady.
Doložení produkce ovoce pro VCS za rok 2016 – podmínka čerpání podpory
Upozorňujeme tímto žadatele, že pro získání podpory na ovocné druhy s velmi vysokou a vysokou pracností v rámci dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS) je nutné doložit objem vlastní sklizené produkce prodané či zpracované. Kopie dokladů, včetně vyplněného formuláře se předkládají SZIF nejpozději do 31.1.2017.
Poskytnutí záloh na jednotnou platbu na plochu v roce 2016
Vzhledem k tíživé finanční situaci v některých sektorech zemědělské výroby využije Česká republika možnosti poskytnout zálohy na jednotnou platbu na plochu (SAPS) ve výši 70 % i letos.
Výjimka pro minimální činnosti na plochách s upraveným hospodařením podle zákona č. 114/1992 Sb.
Níže uvádíme metodické upřesnění jak postupovat v případě, kdy žadatel o jednotnou platbu na plochu zároveň hospodaří dle pravidel vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny (č. 114/1992 Sb.).
Doplnění metodické příručky pro přímé platby o formulář pro prokázání vlastní sadby zeleniny
Z důvodu přehlednější administrace jednotné žádosti o podporu zeleninových druhů s velmi vysokou a vysokou pracností (VVP a VP) v rámci dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS) a s ohledem na potřebu evidence vlastní sadby zejména fyzických osob, přikládáme jednoduchý formulář pro pěstitele vlastní sadby.
Podpora citlivých komodit
Odbor přímých plateb MZe právě vydal informační leták Podpora citlivých komodit, určený zejména pro žadatele na citlivé komodity formou dobrovolné podpory vázaná na produkci. Leták poskytuje informaci o komoditách, které jsou v České republice zařazeny mezi citlivé sektory, upozorňuje na nové možnosti podpor pro tyto komodity, přibližuje ve stručnosti podmínky poskytování podpor a podává přehled o sazbách podpor v roce 2015. Leták v tištěné podobě bude k dispozici na seminářích věnovaných přímým platbám, v informačních prostorách MZe, případně na vyžádání na odboru přímých plateb MZe.
Zjednodušování 1. pilíře SZP od roku 2015 - přímé platby
V návaznosti na reformu Společné zemědělské politiky EU (SZP) pro roky 2015-2020, která byla završena balíčkem nařízení v roce 2013, byl v minulém roce znovu zahájen proces zjednodušování SZP. Vzhledem k tomu, že Evropská komise (EK) nepředpokládá změnit politická rozhodnutí z roku 2013 a zároveň se zavázala dodržovat řádné finanční řízení SZP, soustředí se zejména na zjednodušení prováděcích a delegovaných nařízení Komise, ze kterých budou mít prospěch především zemědělci. V této fázi tak nebude zasahovat do základních právních aktů, tj. nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013 či 1306/2013. Zjednodušení SZP je jednou z klíčových priorit komisaře pro zemědělství a rozvoj venkova Phila Hogana.
Výroční zpráva pro přímé platby za rok 2015
Výroční zpráva pro přímé platby za rok 2015, která je připojena ke stažení níže, byla zpracována s cílem přehledně shrnout nové nastavení poskytování přímých plateb v roce 2015 v ČR a informovat širokou veřejnost.
Vztah podmínek Cross Compliance a greeningu
V rámci podmínek podmíněnosti (Cross Compliance) a podmínek pro ozelenění tzv. greeningu dochází k průniku některých prvků greeningu tzv. ekologicky významných prvků (EFA) a požadavků v rámci standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (DZES), které mohou být plněny současně.
Metodická příručka pro přímé platby pro rok 2016
Zemědělské veřejnosti je nyní k dispozici Metodická příručka pro přímé platby pro rok 2016. Cílem materiálu je komplexně shrnout podmínky poskytování přímých plateb v roce 2016 a srozumitelně o nich informovat.
Co přináší novela nařízení vlády pro přímé platby v roce 2016
Dne 1. března 2016 nabyla účinnosti novela č. 61/2016 Sb. týkající se vybraných ustanovení nařízení vlády, kterou se mění nařízení vlády č. 50/2015 Sb., č. 307/2014 Sb. a č. 309/2014 Sb.. Dne 17. února 2016 byla schválena vládou a ve Sbírce zákonů vyšla 25. února 2016. Úpravy dotačních podmínek vycházejí ze zkušeností z letošního příjmu žádostí, podnětů zemědělské veřejnosti a prováděných kontrol. Novelizací nařízení vlády chce Ministerstvo zemědělství přispět k vyjasnění podmínek, některé změny pak směřují k účelnějšímu nastavení dotačních pravidel.
Dokládání produkce ovoce pro VCS za rok 2015
Jednou z podmínek způsobilosti pro získání podpory na citlivé komodity - ovocné druhy s velmi vysokou a vysokou pracností v rámci dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS) je doložení objemu vlastní sklizené produkce prodané či zpracované.
Zelený úhor
Ministerstvo zemědělství připravilo návrh na úpravu podmínek přímých plateb pro rok 2016 – novelizaci nařízení vlády č. 50/2015 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům, a seznamuje s ní v současné době zemědělskou veřejnost.
Schválené sazby přímých plateb pro rok 2015
Ministr zemědělství Marian Jurečka schválil pro rok 2015 sazbu jednotné platby na plochu (SAPS). Známá už je také výše platby na greening a mladé zemědělce. Ty jsou letos vyhlášeny vůbec poprvé. Mimořádně budou také v letošním roce vyplaceny zálohy na SAPS ve výši 70 %. Ministr zemědělství dále schválil sazby dobrovolné podpory vázané na produkci (VCS) a přechodné vnitrostátní podpory (PVP), dříve nazývaných jako „národní doplňkové platby k přímým podporám“, tzv. Top-Up. Na citlivé komodity tak letos poskytne Ministerstvo zemědělství téměř 4,5 miliardy korun.
Neplnění dotačních podmínek opatření Jednotné žádosti z důvodu sucha – ohlášení zásahu vyšší moci
Pokud žadatel nemůže plnit dotační podmínky jednotlivých opatření Jednotné žádosti podané v roce 2015 z důvodu nepříznivých klimatických podmínek „sucho“, je povinností žadatele tuto skutečnost oznámit na místně příslušném Oddělení příjmu žádostí a LPIS Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) na formuláři „Ohlášení zásahu vyšší moci – mimořádných okolností“, ve kterém žadatel identifikuje nesplněnou podmínku viz link pod tímto článkem.
Výzva pro zaslání podnětů a zkušeností zemědělské veřejnosti k podávání jednotné žádosti
Ministerstvo zemědělství vyzývá k zasílání podnětů na zpřesnění národní legislativy upravující podmínky poskytování dotací v rámci přímých plateb a environmentálních opatření Programu rozvoje venkova. Pro tyto potřeby zřídilo emailovou adresu revizeNV@mzecz.
Právní úprava EU v oblasti přímých plateb
Základními předpisy Evropské unie pro přímé platby jsou nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013 a 1306/2013.
Orientační sazby pro přímé platby - odhad pro rok 2015
V přiloženém diagramu jsou přehledně seřazeny orientační sazby pro rok 2015 pro jednotlivé složky přímých plateb (částky jsou uvedeny na 1 ha nebo na 1 VDJ): SAPS (jednotná platba na plochu), platba pro mladé zemědělce (příplatek k SAPS), greening a jednotlivé sazby pro dobrovolnou podporu vázanou na produkci (brambory určené pro výrobu škrobu, chmel, ovocné druhy s velmi vysokou pracností, ovocné druhy s vysokou pracností, konzumní brambory, zeleninové druhy s velmi vysokou pracností, zeleninové druhy s vysokou pracností, cukrová řepa, bílkovinné plodiny, tele masného typu, krávy chované v systému s tržní produkcí mléka, bahnice nebo kozy). Tabulku přepočítacích koeficientů ke stanovení počtu VDJ hospodářských zvířat naleznete v příloze níže. Zároveň upozorňujeme, že od roku 2015 došlo k úpravě koeficientu pro skot ve věku do 6 měsíců včetně na 0,4 VDJ.