přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Sněmovna schválila novelu plemenářského zákona.

20.11.2018

Tisková zpráva – Sněmovna schválila novelu plemenářského zákona, jehož cílem je zjištění podmínek pro provádění plemenitby a šlechtění hospodářských zvířat v České republice ve vztahu k implementaci nařízení (EU) 2016/1012, které nabývá účinnosti k 1. 11.2018.

Předkládaná novela má odstraňovat rozdíly v jednotlivých předpisech členských států unie, aby tyto rozdíly nemohly vytvářet překážky v obchodu s plemennými zvířaty.

Sjednocuje podmínky pro uznávání šlechtitelských programů, organizací oprávněných vést plemenné knihy a kritéria pro obsah zootechnických osvědčení.

Novela kromě jiného rozděluje vyjmenovaná hospodářská zvířata na hlavní druhy (druhy zvířat vyjmenované nařízením), a ostatní vyjmenovaná hospodářská zvířata (druhy zvířat tímto nařízením neupravené).

Nová úprava umožňuje zahrnout do pojmu plemenné zvíře také zvířata, která jsou zapsána v doplňkových oddílech plemenné knihy. Posouzení a uznávání plemenných knih bude sice nadále provádět ministerstvo zemědělství, avšak nařízení umožňuje odvolání vůči rozhodnutím členských států k Evropské komisi.

V neposlední řadě pak i sjednocuje kritéria pro provádění úředních kontrol.

Novela plemenářského zákona bude předložena k projednání do Senátu.

 

Zdenka Majzlíková

Česká plemenářská inspekce