přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Reakce na článek Plemenářská inspekce. Mapa napoví, které úřady jsou zbytečné

12.1.2012

Tisková zpráva – Reakce na článek, který vyšel 10. ledna 2012 na lidovky.cz

Zpravodajský server lidovky.cz uveřejnily článek věnovaný závěrečným přípravám mapy veřejné správy, kterou chystá Ministerstvo vnitra. Mapa podle serveru poskytne vodítko, jak v České republice snížit přebujelou byrokracii.

Článek vyšel pod titulkem „Plemenářská unie. Mapa napoví, které úřady jsou zbytečné“. Zjednodušení  a novinářská zkratka v titulku vyvolává dojem, že Česká plemenářská inspekce (ČPI) je zbytečnou institucí. Vzhledem k tomu, že jde o téma, které zřejmě ještě bude často v médiích probírané, je nutné stručně objasnit náplň činnosti ČPI.

Jejím hlavním současným posláním je kontrola označování a evidence hospodářských zvířat, jejich pohybu. To představuje základní ochranu před rozšiřováním nákaz zvířat, přičemž jde zejména o choroby přenosné ze zvířat na lidi. Jde proto o nedílnou součást kontroly bezpečnosti potravin a celého potravinového řetězce nejen v ČR, ale i v celé EU.

Ani zmíněný „dohled nad kontrolováním dojivosti“ není samoúčelný, jak se po přečtení článku na serveru lidovky.cz laikům může zdát. ČPI kontroluje dodržování standardních postupů při šlechtění a plemenitbě hospodářských zvířat, která jsou nutná pro určení jejich genetické kvality. A pouze s kvalitně prověřenými špičkovými hospodářskými zvířaty se mohou čeští chovatelé uplatnit v konkurenci na zahraničních trzích. V této souvislosti je dobré zdůraznit, že právě kontrolu státním úřadem zahraniční obchodní partneři vnímají jako záruku důvěryhodnosti předkládaných údajů.

Související odkazy