Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Aktuální stav výsadby vinic v ČR v roce 2023

9. 8. 2023

Tisková zpráva — Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) informuje o aktuálních rozlohách nových výsadeb révy vinné v roce 2023. V letošním roce je zatím vysázeno 276 hektarů vinic, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku odpovídá poklesu rozlohy o 93 hektarů. Finální data k novým výsadbám vinic 2023 zveřejní ÚKZÚZ začátkem příštího roku.

Dle údajů ÚKZÚZ vyplývá, že je v letošním roce aktuálně vysázeno 276 hektarů (ha) vinic, které zahrnují výsadbu nových vinic (povolení pro novou výsadbu) a obnovu vinic (povolení pro opětovnou výsadbu). 

Ve srovnání s předchozím rokem dochází k poklesu výsadby, kdy stejném období předchozího roku bylo vysázeno 369,37 ha vinic, což je o 93,37 ha více. 

Bílé odrůdy stále patří k nejvíce vysazovaným. Odrůda Pálava je letos s rozlohu výsadby 43,04 ha opět nejvysazovanější, následuje odrůda Tramín červený (26,35 ha), Ryzlink rýnský (25,35 ha).  

Začátkem srpna ÚKZÚZ eviduje menší zájem o výsadbu odrůdy Veltlínské zelené (5,17 ha) oproti roku 2022, kdy bylo vysázeno ve stejném období 22,4 ha. 

Z modrých odrůd je stejně jako v posledních třech letech nejvíce vysazována odrůda Merlot (11,89 ha), následována odrůdou Rulandské modré (6,46 ha) a Frankovkou (5,56 ha).  

Z PIWI odrůd se i nadále nejvíce sází odrůda  Hibernal (9,82 ha).  

Finální informace k výsadbě nových vinic v roce 2023 ÚKZÚZ zveřejní začátkem roku 2024. 

 

Ivana Kršková, tisková mluvčí, 737 267 642

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.