Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Výsledky diagnostiky v souvislosti se zaznamenaným výskytem bakterie způsobující hnědou hnilobu brambor

21. 12. 2016

Diagnostická laboratoř ÚKZÚZ v Havlíčkově Brodě ukončila analýzu závlahových vod a pobřežní vegetace ohledně výskytu bakterie Ralstonia solanacearum za rok 2016.

Tato bakterie je původcem bakteriální hniloby brambor a v celé EU je regulovaná jako fytokaranténní patogen. Celkem bylo specialisty ÚKZÚZ odebráno 170 vzorků závlahových vod. Bakterie Ralstonia solanacearum byla zjištěna a potvrzena ve 4 vzorcích v povodí Labe a 14 vzorcích v povodí Dyje. Dále bylo zpracováno 207 vzorků rostlin pobřežní vegetace a z toho u 3 vzorků rostliny Solanum dulcamara byla zjištěna a potvrzena bakterie Ralstonia solanacearum.
ÚKZÚZ bude začátkem roku 2017 informovat o opatřeních proti šíření bakteriální hnědé hnilobě brambor.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.