Záchyt zásilky osiv z Číny pozitivně testované na ToBRFV a PSTVd

ÚKZÚZ v rámci provádění dovozní rostlinolékařské kontroly zachytil zásilku osiv původem z Číny, která byla pozitivně testovaná na výskyt Tomato brown rugose fruit virus a Potato spindle tuber viroid.

ÚKZÚZ v rámci provádění dovozní rostlinolékařské kontroly zachytil zásilku osiv původem z Číny, která byla pozitivně testovaná na výskyt  Tomato brown rugose fruit virus a Potato spindle tuber viroid.

Virus hnědé vrásčitosti plodů rajčete (Tomato brown rugose fruit virus, ToBRFV) systematicky náleží mezi RNA viry. Hlavními hostitelskými rostlinami ToBRFV jsou Solanum lycopersicum (lilek rajče) a zástupci rodu Capsicum (paprika).  Viroid vřetenovitosti hlíz bramboru (Potato spindle tuber viroid, PSTVd)  napadá především brambory a rajčata, což jsou plodiny citlivé na tento viroid a neexistuje u nich žádná forma přirozené rezistence.  U rajčat se projevuje po napadení zakrnělý růst s "trsovitým vrcholem" způsobeným zkrácenými internodii. Listy žloutnou s přechodem do fialové barvy,  často se kroutí.  Nekrotizují spodní a střední listy na rostlině, horní listy se zmenšují. Ovlivněno je také zrání plodů, což vede k tvrdým, malým, tmavě zeleným rajčatům. Pozitivně testované osivo nebylo propuštěno do volného oběhu. 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.