Dovoz rostlin náchylných k napadení bakterií Xylella fastidiosa do České republiky má pozastaveno patnáct zemí

Tisková zpráva — Na základě rozhodnutí Evropské unie odmítá Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) dovážené zásilky s rostlinami náchylnými k bakterii Xylella fastidiosa. Opatření se týká zásilek s rostlinolékařským osvědčením vydaným po prvním březnu 2023, celkem z patnácti určených zemí.

Fytokaranténní bakterie Xylella fastidiosa napadá široké spektrum hostitelských rostlin, zejména ovocných a okrasných rostlin a révy vinné, přičemž působí velmi významné hospodářské škody. 

ÚKZÚZ řešil podezření z jejího výskytu na území ČR v roce 2017, které ve výsledku nebylo prokázáno. Česká republika je tak i nadále prostá výskytu této nebezpečné bakterie.

Vzhledem k nedodržení podmínek prováděcího nařízení komise (EU) byl pozastaven vývoz z následujících zemí : Argentina, Chile, Čína, Kolumbie, Ekvádor, Filipíny, Indie, Indonésie, Jordánsko, Uganda, Uzbekistán, Peru, Srí Lanka, Tanzanie a Vietnam.

Tyto země dosud neposkytly údaje o oblastech prostých nebo zemi prosté  Xylella fastidiosa u rostlin k výsadbě, kromě osiva.

Potvrzení o zemi prosté nebo oblastech prostých musí být založeno na dostatečných údajích o provedených průzkumech a testování. Pokud zmíněné země později provedou řádný průzkum nebo poskytnou záruky míst produkce, která jsou prostá bakterie Xylella fastidiosa, bude dovoz opět povolen.

Na základě výše uvedených informací a v souladu s platnou legislativou odmítá ÚKZÚZ  dovoz rostlinného materiálu u zásilek s rostlinolékařským osvědčením vydaným po 1. březnu 2023.

Seznamy schválených třetích zemí, území a produkčních míst, prostých karanténních škodlivých organismů rostlin, spravuje a zveřejňuje Evropská komise.
 

Ivana Kršková, tisková mluvčí 737 267 642

Příloha:
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2020/1201 ze dne 14. srpna 2020 o opatřeních proti zavlékání organismu Xylella fastidiosa (Wells et al.) do Unie a proti jeho rozšiřování v rámci Unie

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.