IS VaK – přenos dat prostřednictvím veřejné webové služby ISDS, úpravy rozhraní pro předávání dat z vlastních aplikací nedistribuovaných MZe

7. 1. 2016
Tématické oblasti:
Vodní hospodářství

Přenos dat prostřednictvím veřejné webové služby ISDS

V průběhu ledna 2016 dojde ke změně ve způsobu odesílání datových zpráv v rámci Informačního systému vodovodů a kanalizací (dále jen „IS VaK“) na Ministerstvo zemědělství. Změna je způsobena úpravami systému, které proběhly na základě zařazení IS VaK do Významných informačních systémů dle vyhlášky č. 317/2014 Sb., o významných informačních systémech a jejich určujících kritériích, v souladu se zákonem č. 181/2014 Sb. o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti).

Veřejná webová služba Informačního systému datových schránek (dále jen „ISDS“) je jediný ověřený systém pro přenos dat mezi subjekty, kterým je zajištěna identifikace, autentizace a autorizace uživatele a další požadavky stanovené zmíněnými právními předpisy.

Klientská aplikace IS VaK bude nově kromě samotného datového souboru generovat navíc otisk (hash) tohoto souboru.

Datový soubor bude nově automaticky odesílán klientskou aplikací IS VaK prostřednictvím veřejné webové služby, která je publikována systémem Elektronická podatelna MZe (EPO).

Otisk datového souboru (hash) bude spolu s informacemi o subjektu nově generován klientskou aplikací IS VaK do XML souboru. Tento soubor bude (v závislosti na nastavení uživatele) buď:

  • automaticky odeslán klientskou aplikací do datové schránky MZe pomocí volání webových služeb IS DS po zadání jména a hesla uživatele,
  • nebo bude exportován do souboru, který následně uživatel odešle do datové schránky MZe prostřednictvím své datové schránky (ISDS).

Uživatelé, kteří pro předávání dat na MZe používají aplikace IS VaK distribuované MZe, musí nainstalovat aktualizované aplikace IS VaK před prvním odesláním datové zprávy v roce 2016. Instalační programy těchto klientských aplikací jsou ke stažení na webových stránkách MZe.

 

Úpravy rozhraní pro předávání dat z vlastních aplikací nedistribuovaných MZe

Uživatelé, kteří pro předávání dat na MZe používají vlastní aplikaci, musí provést odpovídající úpravy rozhraní pro předávání dat na MZe. V souboru „VSVaK_rozhraní pro předávání dat na MZe“ je uveden technický popis nového rozhraní IS VaK, na základě kterého provedou odpovídající změny ve svých vlastních aplikacích.

V případě jakýchkoliv problémů s instalací nových verzí aplikací IS VaK distribuovaných MZe, případně s úpravami vlastního rozhraní pro předávání dat, kontaktujte prosím HELPDESK MZe:

Tel.:  +420 222 312 977, Fax.: +420 221 812 136

Přílohy

VSVAK_rozhraní pro předávání dat

Stáhnout (pdf, 287 kB)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.