Ohlédnutí za konferencí Venkov 2021

15. 10. 2021

Včera skončila národní konference Venkov 2021, které se zúčastnilo více než 340 zástupců obcí, místních akčních skupin, zemědělců, podnikatelů na venkově či státní správy.

Národní konference Venkov se po roční proluce konala od 12. do 14. října ve Žďáru nad Sázavou v Kraji Vysočina. Konferenci, které se zúčastnilo více než 340 účastníků z České republiky i ze zahraničí, organizoval Spolek pro obnovu venkova České republiky ve spolupráci s Krajem Vysočina a Sdružením místních samospráv České republiky.

V rámci plenárních jednání, pracovních skupin i doprovodných exkurzí diskutovali účastníci nejen o aktuálních problémech venkovských oblastí, ale i o budoucnosti venkova a Společné zemědělské politiky. Konkrétně se program konference zabýval čtyřmi nosnými tématy, kterými byly inovace v zemědělství a spolupráce na venkově, klimatická změna a péče o krajinu, CLLD/LEADER a jeho budoucnost a rozvoj potenciálu venkova.

Mezi hlavní závěry konference patří například deklarace, že je pro rozvoj venkova a venkovského prostoru potřeba podporovat moderní technologie a komplexní přístup zemědělství 3.0. Je potřebné také zajistit základní péči pro obyvatele venkova v dobré dojezdové vzdálenosti a současně motivovat mladé lidi pro život na venkově. Neméně důležité je vnímat rizika i příležitosti klimatické změny a hospodaření vodou. V rámci diskusí k metodě LEADER se účastníci shodli na tom, že prioritní jsou v administrativním systému vlastní strategie místních akčních skupin a doporučili zapojit státní rozpočet do oblastí nepokrytých podporou z evropských zdrojů. Místní akční skupiny jsou neoddělitelnou součástí rozvoje venkova České republiky.

Všechny prezentace přednesené v rámci konference a detailní seznam doporučení z jednotlivých diskusních bloků včetně výsledků hlasování naleznete na internetových stránkách národní konference Venkov 2021.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.