Slovo ministra – úspory v rezortu zemědělství

6. 6. 2023

Zemědělec, 5. června 2023

Začátek června, přesně první červnový den, je věnován Oslavám mléka, se kterými je tradičně spojené vyhlášení výsledků soutěže Mlékárenský výrobek roku. Minulý týden jsem se této akce v Národním zemědělském muzeu zúčastnil a musím říct, že těm, kteří o ocenění rozhodují, vůbec nezávidím. Vzhledem k tomu, jak kvalitní a různorodé naše mlékárenské výrobky jsou, opravdu nemají jednoduchou práci. Při příležitosti Světového dne mléka odborníci také více než jindy připomínají význam mléka a producenti prezentují své přínosy ve formě neustále se zvyšující nabídky výrobků, které plně konkurují a často jsou i lepší než dovážené mléčné produkty ze zahraničí. Na setkání, které jsem zmínil, samozřejmě přišla v souvislosti s producenty řeč i na škrty v národních dotacích, zejména pro velké podniky. Jedním z opatření je zrušení dotačního programu pro potravinářské podniky. Důvodem úspor zejména u těchto podpor je to, že dotace nemají sloužit pro zvyšování zisku velkých podniků. Podpory pro oblast zemědělství tak budou nadále směřovat zejména do investic, které zajistí rozvoj a modernizaci našeho zemědělství. Snížení peněz, tedy 10,2 miliardy korun, se týká celkově rozpočtu Ministerstva zemědělství. Jde tedy o sníženi prostředků pro zemědělství, potravinářství, lesnictví a vodní hospodářství. Národní dotace do zemědělství jsou nastaveny tak, aby podporovaly cíleně činnosti, které významně přispívají k udržení konkurenceschopnosti českého zemědělství, ať už jde například o šlechtěni rostlin a hospodářských zvířat nebo programy, které podporují prevenci proti šíření nákaz, investiční podpory na výsadbu sadů či programy podporující welfare hospodářských zvířat. Jsem si samozřejmě vědom potřeby rozpočtové odpovědnosti, a proto nyní s kolegy analyzujeme jednotlivé programy tak, abychom i při avizovaném snížení rozpočtu zachovali klíčové podpory pro české zemědělství, stejně jako efektivitu jejich vyplácení. Mám však i pozitivní zprávu. Rozhodli jsme se, že již v letošním roce vynulujeme dotační titul číslo 13, který ve finále sloužil pouze velkým podnikům. Peníze z něj, konkrétně 230 milionů korun, dáme do sektorů, kde je to aktuálně více potřeba. Jde o oblast citlivých plodin, v pracovní verzi zatím počítáme s tím, že zhruba 50 milionů korun půjde na podporu sektorů ovoce, zeleniny, chmele a brambor. Zbývajících 180 milionů korun využijeme pro posílení dotačních programů v živočišné výrobě, a to zejména prostřednictvím nákazového fondu a programů na zlepšení životních podmínek v chovech hospodářských zvířat.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.