Změna pravidel přeshraničního pohybu platná od 1. května 2020

28. 4. 2020

Pravidla pro přeshraniční pohyb platná od 1. května 2020 pro přeshraniční pracovníky, zemědělce hospodařící v bezprostředním pohraničí a občany Evropské unie.

Ve čtvrtek 30. dubna přijala vláda ČR usnesení č.495/2020, jímž od pátku 1. května 2020 po dobu trvání nouzového stavu mění dosavadní pravidla přeshraničního pohybu pro přeshraniční pracovníky, zemědělce hospodařící v bezprostředním pohraničí a otevírá hranice pro občany Evropské unie, kteří vstupují na území České republiky za účelem krátkodobého výkonu ekonomické činnosti i sezónních prací.

Grafický přehled požadavků pro jednotlivé skupiny a konkrétní modely pro jednotlivé kategorie v příloze.

Z hlediska zemědělství a potravinářství jsou klíčové kategorie:

  • 2. Výkon ekonomické činnosti do 72 hodin
  • 3. Občané EU vstupující na území ČR za účelem ekonomické činnosti nebo za účelem studia na vysoké škole, kdy doba pobytu bude delší než 72 hodin (vč. případné výjimky pro SEZÓNNÍ PRACOVNÍKY-nezbytnost)
  • 4. Zemědělci v bezprostředním příhraničí
  • 8. Přeshraniční pracovníci, žáci a studenti [1], kteří za účelem výkonu práce nebo studia pravidelně oprávněně překračují státní hranici s ČR (pendleři)
  • 10. Pracovníci servisu kritické infrastruktury

 

Potřebné dokumenty a další info: STRÁNKY MV - FORMULÁŘE

 


[1] Do této kategorie též spadá nezbytně nutný doprovod rodinným příslušníkem přeshraničních žáků a studentů za účelem zajištění odvozu. Do této kategorie též spadají děti chodicí do mateřských škol. 

Přílohy

Pravidla přeshraničního pohybu

Stáhnout (doc, 32 kB)

Metodika MZe

Stáhnout (pdf, 204 kB)

Vzor Žádost o vydání potvrzení pro účely umožnění vstupu na území České republiky

Stáhnout (doc, 28 kB)

Usnesení vlády

Stáhnout (pdf, 242 kB)

Vyjímky a pravidla pro vstup do ČR

Stáhnout (pdf, 138 kB)

Vzor - lékařské potvrzení o výsledku testu

Stáhnout (doc, 21 kB)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.