Vinohradníci nebudou muset platit pokuty za nevysazení révy. Doporučilo to Ministerstvo zemědělství

22. 4. 2020

Ministerstvo zemědělství (MZe) doporučilo nedávat pokuty vinohradníkům, kteří kvůli koronavirové krizi a omezeními s tím spojenými nestihnou včas osázet vinice. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský s tím souhlasil a pokuty udělovat nebude.

Vinohradníci, kteří v roce 2017 a 2018 dostali povolení na novou nebo opětovnou výsadbu révy vinné, nebudou muset platit pokutu, pokud vinice nestihnou osázet v termínu. Ten trvá tři roky od dne udělení povolení. MZe tento postup doporučilo a Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) stanovisko podpořil. Výjimka je reakcí na současnou krizi, kdy jsou některé zemědělské práce omezené kvůli nedostatku pracovníků, finančním potížím nebo dalším omezením.

Výše pokut bývá různá, záleží například na velikosti neosázené vinice, maximálně může dosáhnout až 100 tisíc korun za hektar. Ukládání pokut by znamenalo další citelný dopad, který by znásobil problémy a finanční ztráty způsobené vinohradnickému sektoru.

Vinohradníci nebudou muset dokládat důvody pro neosázení vinice, ani o tom podávat hlášení. Aby se nemuseli potýkat se zbytečnou administrativou, doporučilo MZe situaci označit za omezení způsobené „vyšší mocí.“ Platí to pro všechna povolení udělená v letech 2017 a 2018.

Nová i opětovná výsadba révy je podle nařízení Evropského parlamentu možná pouze na základě povolení uděleného ÚKZÚZ. Povolení udělená v průběhu roku 2017 a 2018 končí v letošním a příštím roce.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.