U zemědělsko-potravinářských položek se loni zlepšil schodek AZO o více než sedm procent

11. 2. 2022

Rekordních hodnot 498,8 miliardy korun dosáhl v loňském roce obrat agrárního zahraničního obchodu (AZO) České republiky. Historicky nejvyšších čísel dosáhl také export zemědělsko-potravinářských položek, a to 227,5 miliardy, stejně tak dovoz ve výši 269,3 miliardy korun. Záporná bilance AZO se tak meziročně zhoršila o 15 %, kdy jeho schodek vzrostl z 36,4 miliardy na 41,9 miliardy korun. Největší podíl na zhoršení má obchod s cigaretami.

U čistě zemědělsko-potravinářských položek došlo k meziročnímu zlepšení o 7,4 %, v roce 2021 byl schodek 43,7 miliardy korun. Agrární zboží loni směřovalo nejvíce do Německa (24 %) a na Slovensko (21,1 %). Hlavními odběrateli ve třetích zemích byly tradičně Spojené království (2,1 %) a Rusko (1,6 %). Nejvíce se dováželo zejména z Německa a Polska, jejich podíly činily 22,5 % a 15,4 %. Z třetích zemí byly hlavními dodavateli Ukrajina (1,5 %) a Čína (1,4 %).

Nejvíce se obchodní bilance zlepšila u vepřového masa, u kterého se snížil dovoz do ČR o zhruba 1,5 miliardy korun, a přípravků pro výživu zvířat, u nichž se hodnota exportu ČR navýšila o 1,5 mld. Kč. Nejvýznamněji se na zhoršení schodku AZO podílely cigarety a tabákové náhražky, u nichž se zhoršila bilance zahraničního obchodu ČR o přibližně 10 miliard korun.

K nejvýraznějšímu meziročnímu zlepšení bilance českého AZO v teritoriálním pohledu došlo v obchodě se Slovenskem (o 2,2 mld. Kč, zejména výrazným nárůstem vývozu tabákových náhražek a výrobků), Rakouskem (o 2 mld. Kč), Německem (o 1,7 mld. Kč) a Litvou (o 1,5 mld. Kč). Zhoršení bilance zaznamenal zahraniční obchod ČR zejména s Itálií (o 7,2 mld. Kč, především snížením vývozu cigaret téměř o polovinu), Rumunskem (o 3,3 mld. Kč) a Polskem (o 1,2 mld. Kč).

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.