Ministerstvo zemědělství radí firmám, jak zrychlit postup pro získávání pracovníků z Ukrajiny

18. 4. 2019

Ministerstvo zemědělství vytipovalo s dalšími resorty možnosti, které mohou zaměstnavatelé využít pro zkrácení lhůt při získávání víz pracovníků z Ukrajiny, kteří najdou uplatnění například při zvládání kůrovcové kalamity.

Společně s Ministerstvem vnitra, Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem zahraniční doporučuje zkrácený postup, kdy pracovník může mít vyřízené vízum už během týdne.

Pro získání sezónních zaměstnanců do oborů, kde je lidí nedostatek, například pro likvidaci následků kůrovcové kalamity, mohou zaměstnavatelé nabídnout práci i zájemcům z Ukrajiny. Konkrétně jde o práce v zemědělství, lesnictví a potravinářství. Z iniciativy Ministerstva zemědělství vytipovali zástupci zainteresovaných resortů nejlepší možnosti pro urychlené získání víz. Jako nejvýhodnější variantu a efektivní kombinaci dosavadních postupů doporučují pro zájemce z Ukrajiny souběžné podání dvou žádostí. Krátkodobé Schengenské vízum do 90 dnů za výdělečným účelem je vyřízeno do jednoho týdne a zaměstnanec pak může ihned vycestovat až na dobu tří měsíců. Souběžně si přitom podá žádost o vyřízení dlouhodobého pobytu, která bude vyřízena v mezičase a zajistí mu tak možnost pobytu na dalšího půl roku a v případě zaměstnanecké karty až jednoho roku  

Vytipované možnosti vycházejí z dnes platné legislativy, která se ale změní, protože zákon o pobytu cizinců bude novelizován. Důvodem je právě zjednodušení a urychlení zaměstnávání pracovníků z ciziny.

Přehled možností pro získání víz je k dispozici na webu Ministerstva zemědělství:

http://bit.do/ePTDv

Informace o postupu pro získání víz jsou zveřejněny:

http://bit.do/ePTFv

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.