Ministerstvo zemědělství bude v pátek jednat s Evropskou komisí o nových strategiích, které jsou součástí Evropské zelené dohody

24. 11. 2020

Hlavním cílem Evropské zelené dohody, kterou představila Evropská komise (EK) v prosinci 2019, je dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Na tento strategický dokument letos v květnu navázaly Strategie od zemědělce ke spotřebiteli a Strategie pro biologickou rozmanitost. Obě obsahují řadu velmi ambiciózních cílů v oblasti klimatu a životního prostředí, které jsou vztaženy k roku 2030.

V návaznosti na předložení těchto strategií avizovala EK letos v červenci úmysl zahájit tzv. strukturovaný dialog, který vyústí představením doporučení EK pro jednotlivé členské státy ohledně devíti specifických cílů pro Strategické plány Společné zemědělské politiky (SP SZP) 2021-2027.

Ministerstvo zemědělství obdrželo předběžný návrh struktury doporučení ze strany Evropské komise 16. listopadu 2020. Jednání s Komisí k tomuto návrhu je naplánováno na tento pátek 27. listopadu, kdy termín stanovila Evropská komise. I přes snahu ČR nebyl možný jeho odklad, což znemožnilo širší diskusi k návrhu dokumentu. V návaznosti na toto pracovní jednání a po jeho představení, včetně vysvětlení, EK svá doporučení, pravděpodobně oficiálně zveřejní do konce tohoto roku.

Přestože EK avizovala, že doporučení by neměla být právně závazná, je možné očekávat, že budou součástí kritérií hodnocení Strategických plánů.

Podle dosavadních informací budou základní okruhy doporučení členěny podle jednotlivých obecných cílů SP SZP a založeny na analýze stavu, potřeb a priorit zemědělství a venkova ČR.

Ministerstvo zemědělství se bude snažit při nadcházejícím jednání zejména získat informace o přístupu hodnocení a použitých datových zdrojích (zejména EUROSTAT, FADN apod.), které zvolila EK při popisu stavu v ČR. MZe se také při jednání soustředí především na informace o povinné struktuře a obsahu Strategického plánu, za jakých je EK připravena Strategický plán schválit. Důležitou otázkou při naplnění doporučení je i konzultace přesahu s ostatními resorty a uplatňovanými politikami EU.

Informace o Strategii od zemědělce ke spotřebiteli a Strategii pro biologickou rozmanitost byly veřejnosti prezentovány koncem června 2020 a naleznete je na portálu Dotace.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.