Novinky FAO – Nová FAO příručka pro hygienické standardy potravin

9. 6. 2023

Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) spustila komplexní, praktickou a přístupnou příručku, která má pomoci všem aktérům potravinářského sektoru dodržovat mezinárodní standardy pro hygienu potravin.

Příručka, jejíž vydání dne 7. června připadlo na Světový den bezpečnosti potravin 2023, vychází z Codexu Alimentarius, který je souborem standardů, směrnic a správných postupů. Codexu Alimentarius spravovaný FAO a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) má chránit zdraví spotřebitelů a podporovat správné postupy v obchodu s potravinami.

Příručka na webové stránce FAO převádí rozsáhlou sadu směrnic a norem pro dobré hygienické postupy (GHP) a analýzu rizik a kritického ovládání bodů (HACCP) do snadno srozumitelných informací. Zvláštní péče byla věnována výzvám, kterým čelí malí potravinářští provozovatelé a producenti v nízkopříjmových a středně příjmových zemích. Webová stránka byla navržena tak, aby dobře fungovala na mobilních zařízeních, která jsou v zemích globálního jihu mnohem rozšířenější než počítače. Příručka, je zatím dostupná ve třech jazycích (angličtina, francouzština a španělština) a obsahuje i návody pro osobní hygienu, informace jak vzdělávat externí návštěvníky vstupující na místo výroby potravin, správný postup a frekvenci mytí rukou nebo návrhy vhodného oblečení.

Cílem je poskytnout všem provozovatelům v potravinářství (ať už na farmě nebo v jiném článku potravinářského řetězce) nástroj, který jim lepší spolupráci s místními orgány pro bezpečnost potravin při výrobě, zpracování a distribuci. Příručka také zohledňuje institucionální roli vlád a národních expertů, akademiků a relevantních organizací a je důležitým referenčním nástrojem pro globální bezpečnost potravin - poskytuje nejen mezinárodně dohodnuté zásady bezpečnosti potravin, ale také stanovuje společný jazyk, který poskytuje rámec a jednotnost, na základě kterého mohou země jednat a potravinářské podniky komunikovat o bezpečnosti potravin.

FAO podporuje své členy v jejich snahách o zlepšení bezpečnosti potravin různými způsoby. Spolu s WHO poskytuje FAO vědecký základ standardů Codex Alimentarius a podporu při implementaci standardů a rozvoji právních rámců a kapacit.

U příležitosti Světového dne bezpečnosti potravin, 60. výročí založení Komise Codex Alimentarius a představení příručky proběhlo setkání, na kterém vystoupili generální ředitelé FAO a WHO.

(FAO online 6/2023; webová stránka FAO s příručkami)

 

Ing. Martina Nádvorníková

Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

+420 221 814 623

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.