V Srbsku se očekává růst cen kuřecího masa

8. 9. 2023

Ve dnech 6. – 8. 9. 2023 proběhlo v Arandelovci (centrální Srbsko) setkání drůbežářů ze zemí západního Balkánu. Předseda srbského Sdružení drůbežářů Rade Škorić zde uvedl, že v příštích měsících očekává v Srbsku růst cen drůbežího masa.

Aktuální výkupní cena kuřecího masa je cca 1 EUR (120 dinárů) za kg živé váhy. Prodejní ceny v obchodech se pak pohybují v rozmezí 2,05 – 2,47 EUR za kg celého kuřete. V maloobchodě se kilogram kuřecích křídel prodává za 2,05 EUR, kilogram kuřecích stehen za 3,07 EUR a prsa za 5,46 EUR. Výrobní náklady na kilogram živé váhy se aktuálně pohybují kolem 1,19 EUR. Prodejní cena kuřecího masa by se proto měla pohybovat v rozpětí 2,81 – 2,98 EUR/kg. Domácí produkce se pohybuje mezi 115 000 – 120 000 tunami, což pokrývá aktuální spotřebu Srbska. Příčinou nízké ceny je nevyvážená kvalita dodávek, na kterou si stěžují některé obchodní řetězce, a hlavně dovoz levného kuřecího masa ze zahraničí. Srbským drůbežářům se nelíbí zejména dovoz kuřecího masa z Ruska. Jen za první pololetí tohoto roku se z Ruska dovezlo 2 300 tun kuřecích prsou a očekává se, že celkový import kuřecího masa z Ruska bude letos na úrovni 5 000 tun. V loňském roce se z Ruska dovezlo celkem 3 120 tun kuřecího masa. V posledních letech však v Srbsku řada drůbežářů investuje do nových výrobních kapacit. Významné investice do svého srbského závodu v Bačke Topole měla v posledních letech slovinská společnost Perutnina Ptuj, která patří největšímu ukrajinskému výrobci drůbežího masa společnosti MHP. Dobrou zprávou je, že Perutnina Ptuj (ale i MHP) dlouhodobě spolupracují s českými dodavateli násadových vajec. Právě dodávky násadových vajec, ale i technologií pro chov drůbeže, by mohly být příležitostí pro české firmy, jak se zapojit do plánovaného rozvoje drůbežářského průmyslu v Srbsku. Významným impulsem pro jeho další rozvoj by mohlo být i umožnění vývozu srbského drůbežího masa a vajec na trh EU, které se dle vyjádření Jeleny Tanasković, srbské ministryně zemědělství, očekává počátkem příštího roku.

Zpracoval:

Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.