Srbsko podepsalo dohodu o volném obchodu s Čínou

3. 11. 2023

Během návštěvy srbského prezidenta Vučiće v Číně, která proběhla ve dnech 17. – 18. 10. 2023, byla podepsána dohoda o volném obchodu mezi Srbskem a Čínou.

Tato dohoda dosud nevstoupila v platnost, ale již ji projednal a schválil srbský Parlament (Skupština) a také vyšla v srbské Sbírce zákonů (Službeni glasnik). Dokument tak musí ratifikovat již jen čínská strana. Očekává se, že k tomu dojde v příštích měsících a dohoda by tak mohla vstoupit v platnost zhruba v květnu příštího roku. Dohoda má mj. uvolnit vývoz srbských agrárních produktů na čínský trh. Nepůjde však o úplné a jednorázové uvolnění, mělo by se ale týkat cca 66 % výrobků, které se dnes ze Srbska do Číny vyváží. Uvolnění obchodu bude probíhat v několika obdobích v průběhu 15 let od vstupu dohody v platnost. Ihned po vstupu v platnost by mělo mít Srbsko možnost do Číny bezcelně vyvážet čerstvá jablka, broskve, švestky, višně, melouny, hrozinky, ječmen, oves, slunečnicová semínka, semeno řepky olejnaté, růže a nakládané okurky. Od cla by mělo být v této fázi osvobozeno také mražené vepřové maso, vepřové sádlo, cukrová kukuřice, pstruh a kapr, masné výroby (klobásy, salámy) a masné konzervy, konzervovaná zelenina, marmelády, minerálky, pivo, čerstvé i sušené byliny a hovězí kůže.

Po pěti letech od vstupu dohody v platnost by se měl postupně úplně liberalizovat vývoz šumivých a ostatních vín (v balení do dvou litrů), ovocných vín a dále brambor, rajčat, cibule, česneku, zelí, čerstvých hrušek, hroznového vína, dýní a další zeleniny. Během deseti let se bude liberalizovat vývoz mražených malin a ostružin, vína v balení nad deset litrů, mraženého hovězího masa, alkoholických nápojů, zmrzliny, jogurtu, másla, čokolády, müsli, výživy pro zvířata a dalších položek. Během patnácti let pak bude zcela liberalizován i vývoz sušeného a uzeného vepřového a hovězího masa, rumu, glutenu z pšenice, určitých výrobků z obilovin, lískových a vlašských ořechů, čajů apod. Na české zemědělce a potravináře tato dohoda může mít dopad ve dvou směrech. Za prvé se na čínském trhu objeví nová konkurence a za druhé se může českým firmám nakupujícím suroviny v Srbsku stát, že z důvodu rostoucí čínské poptávky poroste cena těchto surovin nebo jich nebude dost. Srbsko má v současné době (kromě asociační dohody s EU) podepsány dohody o volném obchodu také s Ruskou federací, Tureckem, zeměmi ESVO (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko), zeměmi CEFTA (kromě Srbska - Albánie, Bosna a Hercegovina, Severní Makedonie, Moldavsko, Černá Hora a UNMIK - Kosovo) a Běloruskem a Kazachstánem.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.