Srbsko normalizovalo podmínky dovozu mléčných výrobků

20. 11. 2023

Srbská vláda neprodloužila od 1. 11. 2023 vyhlášku na zavedení „prélèvement“ (dodatečných poplatků při dovozu zboží) na mléko a mléčné výrobky.

Tato vyhláška nabyla účinnosti počátkem roku v reakci na problémy místního trhu s mlékem. Opatření se vztahovalo i na produkci dováženou ze zemí EU a nejvíce zasáhlo mlékárny a výrobce sýrů z Německa, Řecka, Itálie, Francie, Chorvatska, Slovinska a Polska, jejichž výrobky se na srbský trh nejčastěji dovážejí. Od 1. 11. 2023 tak již Srbsko neuplatňuje dodatečné finanční zatížení na dovážené mléko a mléčné výrobky a jsou uplatňovány pouze sazby dle běžného celního sazebníku.

Normalizace podmínek dovozu může pomoci i českým mlékárnám, jejichž produkce se na srbském trhu objevuje. Česká republika v roce 2022 do Srbska vyvezla mléko a mléčné výrobky za cca 127 miliónů Kč. Z toho bylo nejvíce sušeného mléka, kterého se vyvezlo za více než 105 miliónů Kč. Vývoz českého mléka a mléčných výrobků do Srbska za prvních osm měsíců tohoto roku ale činil pouhých 25,4 miliónů Kč a největší podíl mělo opět sušené mléko (18,7 miliónů Kč). Je z toho patrné, že navýšení ceny mléka a mléčných produktů při dovozu do Srbska formou „prélèvementů“ spolu s růstem cen způsobených vysokými výrobními náklady vedlo ke snížení zájmu o českou produkci v této oblasti. Do konce roku se tak určitě nepodaří dosáhnout hodnot vývozu z roku 2022.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.