Meziroční nárůst agrárního exportu Ruska za první polovinu roku o 18 %

Podle statistik k 11. červenci 2021 vyrostl ruský agrární export o 18 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 a dosáhl hodnoty 15,6 mld. USD. Pro letošní rok Rusko počítá, že agrární export bude ve výši 30 mld. USD, což je podobně jako v loňském roce.

Nejvíce vyrostl export obilí (o 20 % na hodnotu 4,4 mld. USD), rostlinných olejů (o 39 % na hodnotu 3,6 mld. USD), a masné a mléčné produkce (o 25% na hodnotu 203 mil. USD). Hlavními dovozci ruských potravin se stala Čína a Evropská unie shodně s podílem 12,3 %. Během prvního pololetí se agrární export Ruska do EU zvýšil o 33 %, zatímco v případě Číny došlo ke snížení. Dále ruské agrární zboží nejčastěji směřuje do Turecka (11,6 %), Jižní Koreji (7,5 %), Kazachstánu, Egypta, Běloruska, Ukrajiny, Uzbekistánu a Ázerbájdžánu.

Rusko se za posledních šest měsíců stalo největším dodavatelem masa do Vietnamu. Vietnam v prvním pololetí dovezl přes 70 tis. tun vepřového masa a dalších produktů, z čehož více než polovina připadla na Rusko. To vyvezlo do Vietnamu více než 45,75 tis. tun  vepřového v hodnotě 97,49 milionů. Rusko taktéž navyšuje export krůtího masa a to především do Číny, na Ukrajinu, do Beninu, Konga a SAE.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikola.hruskova@mze.cz).

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.