Výstupy webináře o exportu mlékárenských produktů do Číny

Dne 24. května 2023 se pod taktovkou EU SME Centre uskutečnil webinář zaměřený na vývoz mlékárenských produktů do Číny, na jehož organizaci se podílelo i Velvyslanectví ČR v Pekingu.

Z prezentace vyplynulo, že čínský dovoz mlékárenských produktů z EU zaznamenal v roce 2022 pokles. Příčinou je konflikt na Ukrajině, nižší čínská poptávka v souvislosti s loňskými proticovidovými opatřeními, růst čínské produkce a stoupající ceny výrobních vstupů v EU, které negativně ovlivnily cenovou atraktivitu evropského zboží. V letošním roce se očekává, že dojde ke zlepšení situace i díky oživení čínské poptávky. Čínský mlékárenský trh se bude dále diverzifikovat a poroste poptávka po másle a sýrech. Důležitou roli bude hrát i schopnost firem inovovat, ať už se bude jednat o příchutě, výživovou stránku, obaly a marketing.

Kromě situace na trhu a očekávaného vývoje webinář poskytl i praktické rady, jak koncipovat svou marketingovou strategii a zvýšit povědomí o značce. Mnohé státy vynakládají nemalé úsilí na budování národního brandu, aby si spotřebitelé vytvořili pozitivní asociaci mezi státem a kvalitou produkce. Za této situace produktům pomáhá, nesou-li jednotné označení země původu.

Prostřednictvím webináře se účastníci mohli seznámit také se základními právními předpisy a standardy vztahujícími se k mlékárenským vývozům do Číny. Klíčovým předpisem probíraným na webináři pak byla vyhláška Generální správy cel Číny o povinné registraci zahraničních producentů potravin pro vývoz do Číny, která platí od začátku roku 2022.

Mnohé firmy se na čínském trhu potýkají s nedostatečnou ochranou duševního vlastnictví a zneužíváním obchodních značek. Z toho důvodu byl během webináře dán prostor mluvčí z China IP SME Helpdesk, která firmy poučila, jak správně chránit své know how a jak postupovat, když už se s tímto problémem setkají.

Na závěr na webináři vystoupil i pan David Vichra, zakladatel mlékárenského podniku v Číně, který se podělil o své osobní zkušenosti v tomto odvětví. Webinář byl přínosný jak pro firmy již do Číny vyvážející, tak i pro ty, které se k tomu zatím pouze chystají. Záznam z něj je dostupný na stránkách EU SME Centre a pro jeho zhlédnutí se stačí na stránce zdarma zaregistrovat. Zájemci jej mohou nalézt pod tímto odkazem.

 

Zpracoval:
Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.