První zásilka jihoafrické kukuřice doputovala do Číny

Začátkem května do Číny doputovala první zásilka krmné kukuřice z Jihoafrické republiky o celkovém objemu 53 tisíc tun. Importérem této zásilky je státem vlastněná společnost COFCO, největší čínský producent potravin, která již uzavřela dlouhodobé smlouvy s 43 jihoafrickými pěstiteli kukuřice.

Na cestě z JAR do Číny je pak dalších více než 100 tisíc tun kukuřice. Doposud jsou pro Čínu největším dodavatelem kukuřice Spojené státy americké, ačkoli se jejich podíl na čínských importech v prvním čtvrtletí roku 2023 propadl z loňských 72 na 37,8 procent. Samotné americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že o titul největšího čínského dodavatele kukuřice letos přijdou ve prospěch Brazílie, která sice do Číny dodala první zásilku teprve letos v lednu, ale již v prvním čtvrtletí se dostala na druhé místo. Ministerstvo zároveň zveřejnilo informaci, že koncem dubna zrušili čínští nákupčí objednávky americké kukuřice v objemu 562 800 tun.

Čína tedy nadále diverzifikuje zdroje strategických komodit, v tomto případě jednak ve snaze snížit svou závislost na dodávkách ze Spojených států, ale také aby vyrovnala možné výpadky dodávek z válkou sužované Ukrajiny. Čínské ministerstvo zemědělství a záležitostí venkova odhaduje, že do roku 2032 Čína dosáhne 96,6procentní soběstačnosti u produkce kukuřice, což by vedlo ke snížení jejích dovozů o 6,85 milionů tun.

 

Zpracoval:

Ondřej Plaček

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu

Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.