Potíže se sušeným mlékem na čínském trhu

Problémy producentů sušeného mléka začaly již v minulém roce, kdy poptávku utlumily proticovidové restrikce, rostoucí náklady na výrobu, ale i klesající porodnost, která vede k poklesu zájmu o dětskou výživu.

Zpravodajský portál Caixin Global uvádí, že provozní příjmy největšího čínského výrobce sušeného mléka China Feihe v roce 2022 poklesly o 6,4 procent oproti roku 2021. Tyto problémy se přelily i do roku 2023 a doprovází je i cenová válka mezi jednotlivými výrobci. Někteří šli v porovnání s minulým rokem s cenami dolů o více než deset procent. Někteří výrobci mlékárenských produktů se snaží nízkou poptávku kompenzovat vývojem produktů pro jiné segmenty trhu. Snaží se zkusit své štěstí u výživy pro seniory, ale také u pet foodu.

Tato situace bude mít pravděpodobně dopad i na čínský dovoz mléka a mlékárenských produktů. Expertka z Rabobank, Mary Ledman, očekává, že čínské mlékárenské importy za první čtvrtletí meziročně poklesnou, druhé čtvrtletí by však mohlo už přinést zvýšený zájem o nákupy ze zahraničí a druhá polovina roku by mohla zaznamenat jejich mírný meziroční nárůst.

Přestože proticovidová opatření byla v Číně již zrušena, k oživení ekonomické aktivity zejména drobných podnikatelů dochází jen pomalu. Na druhou stranu vklady čínských domácností u bank v loňském roce vzrostly o rekordních 2,6 bilionů USD, což je dobrý předpoklad pro letošní růst spotřeby. Mnozí spotřebitelé však raději zůstávají obezřetní, a kromě prudkého zvýšení spotřeby v době oslav čínského nového roku na přelomu ledna a února se očekává, že se situace začne zlepšovat až v druhé půli roku.

 

Zpracoval:
Ondřej Plaček
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.