Propad cen masa v Srbsku

15. 12. 2020

Jak uvedl portál e-Kapija v Srbsku během posledního měsíce spadly ceny masa, a to jak vepřového tak i hovězího pod výrobní náklady.

Problém činí také dovoz mraženého vepřového masa z Evropské unie, kde jej obchodníci nakupují za 130 - 135 dinárů za kilogram a výrobní náklady na kilogram živé váhy v Srbsku činí 160 dinárů.  Producenti prasat tak mají na každém praseti ve výkrmu ztrátu v průměru 2 000 - 3000 dinárů. Jedná se o nejhorší situaci za posledních deset let. Podle údajů portálu se měsíčné do Srbska dováží levné maso na další zpracování v hodnotě 3 - 5 miliónů EUR, protože Čína přestala odebírat maso z Německa kvůli africkému moru prasat a tím se destabilizoval celý evropský trh. Podobná situace je i u hovězího masa a momentálně je na trhu v Srbsku přebytek 8 000 - 9 000 kusů hovězího dobytka, který není kam prodat. Problémem je také to, že roční spotřeba hovězího je v Srbsku jen 4,5 kg na obyvatele. Důsledkem této slabé poptávky bude omezení chovu a slabší nabídka v následujících letech, což by mohlo mít negativní dopady na české obchodníky se skotem a genetickým materiálem.

Stále špatná situace v souvislosti s virovou nákazou COVID-19

Podle posledních oficiálních údajů (9. 12. v 15,00 hod) bylo v Srbsku za předchozích 24 hodin registrováno 7 804 nově nakažených (z 22 316 testovaných osob) a 54 zemřelých. Celkem bylo již v Srbsku na základě výsledků 1 958 473 testů potvrzeno 241 831 případů onemocnění, 2 116 osob zemřelo, úmrtnost činí 0,87 %. Z 8 489 hospitalizovaných je jich 319 připojeno na plicní ventilátor.

Podle epidemiologa Predraga Kona se situace v Bělehradě oproti minulým týdnům pozvolna zlepšuje. Bělehradští pacienti s nemocí COVID-19 jsou však stále převáženi do jiných měst kvůli naplněným kapacitám a počet hospitalizací v celém Srbsku je extrémně vysoký.

Ředitel Infekční kliniky v Klinickém centru Srbska uvedl, že počet lékařských vyšetření se nesnižuje, stejně jako počet příjmů v nemocnicích kvůli nemoci COVID-19. Pacientů s těžkým a mírně těžkým průběhem nemoci je více než v předchozí vlně. Upozornil, že se občané nemají samostatně léčit doma, protože je stále více pacientů s velice těžkým průběhem nemoci, kteří chodí k lékaři po několikadenní neúspěšné domácí léčbě.

Propad poptávky po rybách a rybích produktech

V Srbsku se během tohoto roku z důvodu koronavirové krize propadla poptávka po rybách o 50 % v porovnání s předcházejícím rokem, uvedl portál e-Kapija. Koncem roku v Srbsku zpravidla bývá hlavní sezóna prodeje, protože je čas mnohých pravoslavných svátků. Jedná se o období, které trvá až do 7. ledna tedy do srbských pravoslavných Vánoc. Pandemie však razantně snížila spotřebu rybího masa a v důsledku toho se velkoobchodní cena propadla už na 200 dinárů, což je o 100 dinárů níže než před měsícem. Tato cena už je pod cenou výrobních nákladů a způsobí, že v rybnících zůstanou tisíce tun kaprů a bude tak problém se zachováním produkce. Srbsko je dovozcem ryb (jak mořských tak sladkovodních). V roce 2019 dovezlo podle portálu e-Kapija 35 707 tun ryby a rybích výrobků za 93,4 mil. EUR a samo vyvezlo 2 659 tun ryb a rybích výrobků v hodnotě 18,2 mil. EUR. Srbsko v roce vyprodukovalo 4 728 tun kaprů 2 079 tun pstruhů. Nejvíce ryb a rybích výrobků se do Srbska dováží z Norska, Španělska a Thajska. Srbsko naopak nejvíce vyváží ryby a rybí výrobky do Itálie, Bosny a Hercegoviny a Německa. Ryby do Srbska vyváží tradičně i Česká republika (jedná se téměř výhradně o kapra). V loňském roce dosáhl vývoz hodnoty 17 mil. Kč, za prvních deset měsíců roku 2020 však meziročně poklesl o 56 %. V Srbsku se chovem ryb zabývá 109 společností a 31 samostatně hospodařících osob.

Možnost návštěvy  Mezinárodního zemědělského veletrhu, který se bude konat virtuálně v termínu 14.12 – 18. 12. 2020

Vedení Novosadských veletrhů (Novosadski sajam) se rozhodlo poprvé ve své historii organizovat virtuální zemědělský veletrh, který se bude konat  v termínu 14. 12. 2020 – 18. 12. 2020 na webové stránce https://www.expoonline.rs/.

Pro návštěvníky je vstup zdarma. Jedinou podmínkou je registrace, kdy registrovaní účastníci obdrží po zaregistrování validaci e-mailem a proto je dobré se registrovat s předstihem.

Doposud se přihlásilo 130 domácích i zahraničních vystavovatelů. Přístup na veletrh je zdarma a jedinou podmínkou je registrace. Komunikace mezi vystavovateli a návštěvníky bude probíhat video nebo audio voláním nebo e-mailem. Kromě toho odborní návštěvníci budou mít možnost iniciovat virtuální schůzku s každým vystavovatelem v dopředu sjednaném termínu. Měla by být provedena také virtuální Národní výstava dobytka, kde by se mělo představit více než 150 kusů různých zvířat. V rámci veletrhu budou rovněž probíhat různé odborné semináře a konference.  Země partner první virtuálního Zemědělského veletrhu v Novém Sadu je Česká Republika.

Bosna a Hercegovina převzala normy EU ohledně potravinářských aditiv

Jak uvedl portál e-Kapija, minulý týden na návrh Agentury pro bezpečnost potravin Bosny a Hercegoviny přijala Rada ministrů Bosny a Hercegoviny Vyhlášku o potravinářských aditivech, kterou se přebírají odpovídající normy EU v této oblasti a to ty, které byly v platnosti do 11. 6. 2020. Touto vyhláškou se zároveň vytvářejí podmínky pro průběžné sledování předpisů EU, které jsou přijímány ve vztahu k použití povolených aditiv v potravinách. Toto sjednocení norem může mít pozitivní dopad i na vývozce potravin z České republiky.

 

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.