Pěstování aromatických a léčivých rostlin v Libanonu

4. 11. 2022

Čím dál více farmářů se v Libanonu spoléhá na export jakožto zdroj příjmů, kdy mění pěstování aromatických rostlin z koníčka na podnikání. Velmi populární je v poslední době pěstování tymiánu, protože tato bylina nepotřebuje ke svému růstu kvalitní ornou půdu a kompost.

Pěstování tymiánu se v Libanonu rozšířilo v různých oblastech zejména kvůli nízkým nákladům a dobré ziskovosti. Prodejní ceny tymiánu se řídí nabídkou a poptávkou, za minulý týden stoupla cena o 100 % a dosáhla úrovně 10 USD za 1 kg balení oproti původní ceně 5 USD za 1 kg. Prudký nárůst byl způsoben vyšší poptávkou ze zahraničí. Tymián se stává zajímavým exportním artiklem.

Novým libanonským produktem je šafrán, i když trhu stále dominuje dovoz z Íránu a Španělska. Projekt pod názvem Saffron Du Liban vznikl v roce 2020 pod vedením dvou libanonských zemědělců, kteří se v souvislosti s nastupující hospodářskou krizí v zemi začali intenzivně věnovat pěstování šafránu. Lidé zpočátku nevěřili, že může šafrán v Libanonu růst. Lze konstatovat, že výhodou různých aromatických rostlin je nenáročnost na zalévání a hnojení.

Pěstování tradičního ovoce a zeleniny neustále klesá kvůli zvyšujícím se nákladům na zavlažování a hnojiva. Naopak pěstování nenáročných rostlin, jako je tymián, rozmarýn, levandule a šafrán, získává na popularitě. Zhoršující se ekonomická situace omezila dovozy strojní a hospodářské techniky, což je jedním z hlavních důvodů, proč se místní zemědělci soustředí na pěstování a prodej nenáročných rostlin.

Informace čerpána z místního zemědělského zpravodajství.

 

Zpracoval:
Petr Sochor
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bejrútu
Mobil: 00961 70 258 310, E-mail: petr_sochor@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.