Možnost nákazy prostřednictvím kontaktu s kontaminovanými potravinami nebo obalovými materiály je považováno za jedno z hlavní rizik při boji s COVID-19.

18. 12. 2020

V uplynulých měsících začaly čínské úřady věnovat zvýšenou pozornost možnosti přenosu koronaviru prostřednictvím mražených potravin. Prakticky veškeré zásilky potravin v chladícím řetězci jsou testovány na stopy koronaviru, což vedlo k odhalení řady pozitivních případů zejména u mraženého masa a mořských plodů.

Čínské úřady nezveřejňují parametry tohoto testování ani bližší informace o výsledcích, uvádějí však, že je virus schopen přežít delší dobu v chladném a vlhkém prostředí. Vzhledem k nízkému počtu nakažených uvnitř Číny je možnost nákazy prostřednictvím kontaktu s kontaminovanými potravinami nebo obalovými materiály považována za jedno z hlavní rizik při boji s COVID-19 v Číně. Větší opatrnost se projevuje i v chování čínských spotřebitelů, kteří se mnohdy raději rozhodnou pro domácí produkci, což však žene její ceny vzhůru. Paradoxně tak vzniká situace, kdy se lidé s nižšími příjmy musí spokojit s importovanými potravinami. 

Některé oblasti v Číně dokonce sáhly k dramatičtějším řešením a zcela zakázaly prodej a skladování importovaných chlazených potravin. Podle čínského zpravodajského portálu Global Times dostalo 24 domácností pokutu za nákup vepřového masa přes online platformu poté, co byla zásilka, ze které maso pocházelo, pozitivně otestována na COVID-19. Úřady nyní vyšetřují i platformu Meituan, přes kterou bylo maso zakoupeno. Lidé, kteří si maso zakoupili, se museli kromě pokuty podrobit i domácí karanténě a byli vyzváni, aby podali výpověď ze zaměstnání. Někteří z nich však uvedli, že si nebyli zákazu prodeje importovaného masa vědomi, a nevěděli, že maso pochází ze zahraničí. Provinční úřady se po vlně kritiky omluvily a označily svou reakci za přehnanou.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.