Vinamilk plánuje další expanzi na Filipíny

28. 4. 2023

Mlékárenský gigant Vinamilk patří mezi nejúspěšnější firmy ve Vietnamu, přičemž loni zvýšil hodnotu své značky na 2,8 mld. USD, což je nárůst o 18 % oproti roku 2021. Společnost se stala 6. největší mlékárenskou značkou na světě (dle Brand Finance) a udržela si pozici v Top 40 největších mlékáren na světě podle příjmů.

V zahraničí má Vinamilk 100% vlastněný podnik Angkormilk v Kambodži, dceřinou společnost Driftwood v USA a Lao-Jagro Development v Laosu. Dále společný podnik Del Monte - Vinamilk na Filipínách. Ve spolupráci s místním partnerem bude mlékárenský gigant Vinamilk exportovat své produkty na Filipíny a do budoucna plánuje na Filipínách výstavbu farem a mlékárny. Filipíny jsou však na rozdíl od zaostalé sousední Kambodži nebo Laosu poměrně vzdáleným trhem, přibližně jako z Prahy na sever Afriky.

Na nedávné výroční valné hromadě akcionářů společnosti (20 let od privatizace v r. 2003) se vyhodnotily hospodářské výsledky, vytyčily plány a odsouhlasilo vyplacení dividend. Nutno poznamenat, že tuzemští akcionáři velkých vietnamských firem jsou veřejnosti vesměs neznámí.

Vinamilk plánuje v r. 2023 zvýšit tržby o 5,5 % na 63 mil. Kč a udržet hrubý zisk na 10 mil. Kč stejně jako v r. 2022. Společnost udržuje vysokou úroveň hotovostních dividend pro akcionáře a v r. 2022 vyplatila celkem 8 mil. Kč (94 % zisku po zdanění). Kumulované výplaty dividend za 20 let činily 75 mil. Kč.

 

Zpracoval:
Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
Tel: +84 904 099 562, E-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.