Vláda Velké Británie nastínila změny dosavadních pravidel (jako v EU) pro víno

26. 5. 2023

Ministerstvo pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova Spojeného království (DEFRA) nastínilo plány na změnu předpisů dosud platných v UK, týkajících se výroby a uvádění vína na britský trh. Doposud platila de facto legislativa EU.

DEFRA tento týden uvedla, že změny umožní producentům vína využívat širší spektrum odrůd vinné révy, včetně těch odolnějších vůči chorobám, a odstraní omezení, která v současné době brání britskému vinařskému průmyslu ve výrobě některých produktů. Součástí návrhu je i to, že britské stáčírny budou moci z dováženého vína vyrábět šumivé víno.

Mezi další změny patří odstranění „nákladných a neflexibilních“ požadavků na obaly – například zrušení požadavku, aby některá šumivá vína měla fóliové uzávěry a houbové zátky. Domácí výrobci budou také moci svobodně uvádět odrůdu a ročník jakéhokoli vína, aniž by museli procházet pracnými procesy žádostí, které jsou povinné v EU.

Každé víno (i hrozny, které jsou dovážené do UK a zpracovávané zde na víno) bude muset mít označení země původu hroznů. Tím se uzavře prostor pro kategorii vín s označením „British Made Wine“.

V nejbližší době bude k návrhům zahájena veřejná konzultace zainteresovaných subjektů z tohoto odvětví. Návrh přivítalo britské sdružení Wine and Spirit Trade Association a opatrně také britští producenti vína.

V rámci oznámení vláda prohlásila, že změny v dosud platných nařízeních by mohly přinést 180 milionů liber do vinařského průmyslu, otevřít trh novým a podpořit růst ekonomiky. Je však potřeba upozornit na to, že britská vláda také zavedla největší zvýšení daně z vína za posledních téměř 50 let. Tento zásah bude znamenat zátěž ve výši 500 milionů liber, která od 1. srpna 2023 dopadne na konzumenty vína.

Zdroj

 

Zpracoval:
Paul Wilkins
místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.