Dopady omezení prodeje potravin s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru v Británii

9. 6. 2023

V říjnu 2022 britská vláda zavedla omezení prodeje potravin s vysokým obsahem tuku, soli nebo cukru v supermarketech a samoobsluhách.

Tento krok byl motivován snahou nasměrovat nakupující ke zdravějším alternativám a snížit výskyt obezity v Anglii. V rámci omezení byly z hlavních prodejních prostor obchodů s potravinami vykázány potraviny, jako např. chipsy, čokolády nebo sladké tyčinky.

Jak vyplývá z údajů společnosti Reapp, prodej některých druhů nezdravých potravin se během prvních šesti měsíců od zavedení omezení naopak zvýšil. To naznačuje, že zákazníci nezměnili způsob nakupování a že vyhledávají tyto produkty, které byly dříve například u pokladen, v jiných částech obchodů.

Jeden z britských producentů koblih například uvedl, že se ukazuje, že zákazníci jsou ochotní změnit své vzorce pohybu v obchodech. Konstatoval, že kdykoli se objeví regulace, budou zákazníci i nadále vyhledávat původní nakupovaný sortiment.

To však zároveň neznamená, že by britská omezení neměla žádný dopad. Výrobci jsou omezeními přece jen donuceni, aby své produkty vyráběli s menším obsahem tuku, soli nebo cukru. Mnoho předních světových výrobců potravin a nápojů rychle změnilo složení svých výrobků, aby se mohli udržet na klíčových místech v obchodech.

Podle společnosti Reapp například objem prodeje cereálií bez vysokého obsahu tuku, soli a cukru vzrostl o 33,67 % právě v důsledku toho, že výrobci upravili složení mnoha oblíbených výrobků. Zároveň omezení přineslo příležitosti pro nové, zdravější značky produktů.

Od 1. října 2023 budou pro prodej potravinářských výrobků s vysokým obsahem tuku, soli a cukru zavedena další omezení. Půjde o zákaz prodejních akcí, které umožňují nákup více kusů produktu za zlevněnou cenu (např. nabídky typu „dva kusy produktu za cenu jednoho“). Na druhou stranu britská vláda již podruhé odložila plány na zákaz vysílání televizní reklamy na nezdravé potraviny před 21. hodinou. Tento zákaz byl zatím odložen na rok 2025.

Zdroj

 

Zpracoval:

Paul Wilkins

místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii

Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.