Sajgy ničí pastviny a úrodu v Kazachstánu

26. 5. 2023

V posledních několika letech zažívá Kazachstán „invazi“ sajg (stepní antilopy), která má za následek ničení polí a pastvin.

Sajgy se pomalu navracejí do svých původních lokalit, čímž se jejich koncentrace na pastvinách zvyšuje a dochází k devastaci pastvin a úrody. Místní farmáři se rovněž obávají toho, že v důsledku vysoké koncentrace volně žijících sajg může dojít k přenosu epizootií a dalších onemocnění na hospodářská zvířata. 

V odborných kruzích se objevily názory, že jejich počet by měl být regulován odstřelem, nicméně toto opatření podporu nezískalo, a proto kazašská vláda připravuje řadu dalších opatření, která by tomu měla zabránit.

Zemědělci v Kazachstánu požadují vytvoření speciálních zemědělských bank

V Kazachstánu pokračuje opět diskuse k vytvoření speciální zemědělské banky po vzoru Ruska a Běloruska, jenž jsou členy Euroasijské ekonomické unie stejně jako Kazachstán, a kde s touto institucí mají tamní zemědělci pozitivní zkušenosti. V těchto zemích existují speciální zemědělské banky, které poskytují zemědělcům levné půjčky s tím, že do zástavy vezmou jejich půdu a majetek. Kazašští zemědělci si myslí, že existence takové finanční instituce by pomohla vyřešit problém přístupu zemědělců k financím, neboť by tato instituce mohla kontrolovat jejich cashflow, objektivně posuzovat finanční schopnost žadatelů o půjčku a výrazně zjednodušit úvěrové (mikroúvěrové) postupy.

Místní banky totiž o financování zemědělského sektoru nejeví velký zájem a kvazistátní organizace mají omezené zdroje. Agrární sektor Kazachstánu proto potřebuje vytvořit specializovanou banku, takže tato otázka zůstává stále otevřená.

 

Zpracoval:
Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství v Kazachstánu
Tel: +7 701 515 0541, E-mail: artom_lukasov@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.