Dovoz rýže z Vietnamu do EU vzrostl téměř čtyřnásobně

Díky dohodě o volném obchodu EVFTA je vietnamská rýže nyní ve srovnání s rýží jiných exportních zemí jako je Thajsko nebo Indie poměrně konkurenceschopná. Dovoz vietnamské rýže do EU proto v prvních měsících letošního roku prudce vzrostl a zdá se, že tento trend bude pokračovat.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu VSR se během prvních dvou měsíců roku 2022 exportovalo na trh EU více než 15 500 tun rýže za 11,7 mil. dolarů, což je téměř čtyřnásobný nárůst množství a více než čtyřnásobný nárůst hodnoty oproti stejnému období v roce 2021.

Hlavním dovozcem vietnamské rýže v rámci EU je Itálie s 26násobným meziročním nárůstem. K dalším významným dovozcům patří Německo, Francie a Nizozemsko.

Zatímco průměrná exportní cena rýže se v prvních dvou měsících roku snížila o 12 % na 470 USD/t, exportní cena rýže z Vietnamu do EU zaznamenala nárůst v průměru o 9 % na 755 USD/t. Vyšší cena rýže pro trh EU je dána tím, že se zde nakupují kvalitnější druhy, např. jasmínová rýže.

Podle Evropského statistického úřadu dovezla EU v roce 2021 ze zemí mimo EU 2 mil. tun rýže.

Podíl Vietnamu na trhu s rýží v EU byl dosud poměrně slabý a představoval pouze 3 % z celkového množství rýže dovezené do EU.

Vzhledem k prudkému růstu ceny pšenice na světových trzích a jejímu možnému nedostatku v důsledku války na Ukrajině, může být rýže určitou alternativou a částečnou náhradou za pšenici. Z nutričního hlediska je zajímavá rýže natural (celozrnná, vietnamsky: gạo lứt), která není leštěná, broušená, ani bělená, a proto má vyšší obsah vitamínů, minerálních látek a vlákniny.

Zpracoval: Ing. Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
tel: +84 904 099 562, e-mail: commerce_hanoi@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.