Ceny vajec v Japonsku prudce rostou kvůli nákladům na krmivo a výskytu ptačí chřipky

16. 12. 2022

Velkoobchodní ceny vajec v Japonsku, které jsou dlouhodobě známé svou stabilitou, se zvyšují v důsledku prudkého růstu nákladů na krmivo pro slepice a výskytu ptačí chřipky.

Rychlé šíření ptačí chřipky ovlivňuje ceny vajec právě v době, kdy se nízká poptávka po vejcích s koncem pandemie covidu začala zotavovat. Velkoobchodní ceny vajec jsou tak nyní o 31 % vyšší v porovnání s cenami z loňského prosince a dosáhly devítiletého maxima.

V letošní sezoně počet vyřazených nosnic kvůli ptačí chřipce přesáhl 3,8 mil. ks, což ovlivnilo dodávky vajec i jejich ceny. Protože tento počet představuje pouze 2,7 % ze 137 mil. nosnic v chovech po celé zemi, nabídka vajec se začala rychle obnovovat.  Rostoucí ceny se však pomalu začínají přelévat i do cen dalších výrobků z vajec např. majonézy.

I přes předpokládaný pokles cen v důsledku menší poptávky na přelomu roku, existují obavy z vyšších cen kvůli pokračujícímu výskytu ptačí chřipky.

V Japonsku prudce roste počet případů ptačí chřipky

Počet případů ptačí chřipky v Japonsku nyní roste rychleji než před dvěma lety, kdy byl kvůli této nemoci vybit rekordní počet drůbeže. Vláda proto vyzvala zemědělce a místní samosprávy k důkladnému dodržování preventivních opatření.

V letošní vlně bylo v 16 prefekturách Japonska potvrzeno 28 případů chřipky, což vedlo k utracení více než 4 mil. ks drůbeže. V sezoně od listopadu 2020 do března 2021 bylo v 18 prefekturách potvrzeno 52 případů, a utraceno bylo rekordní množství téměř 10 mil. kusů.

První případ ptačí chřipky v letošní sezoně byl potvrzen v říjnu, kdy byl stejně jako v ČR zjištěn vysoce smrtelný kmen H5N1. Vzhledem k tomu, že se ptačí chřipka šíří po celém světě, předpokládá se, že ji do Japonska zanesli stěhovaví ptáci.

Míra soběstačnosti Japonska v produkci vajec se dlouhodobě drží na úrovni 97 %. Největšími dovozci jsou USA, Německo a Čína. Co se týká drůbežího masa, Japonsko je soběstačné z cca 60 %, nejvíc se dováží z Brazílie, Thajska a USA.

Zdroj: The Mainichi a JapanTimes
 

Zpracoval:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.