Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

pilořitka
Sirex noctilio

třída: hmyz (Insecta) řád: blanokřídlí (Hymenoptera) čeleď: pilořitkovití (Siricidae)

Vědecká synonyma: Sirex melanocerus

EPPO kód: SIRXNO

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Larvy se živí a žijí ve dřevě jehličnatých dřevin. Tento druh byl dominantně zaznamenán na borovicích – Pinus spp. (např. Pinus sylvestris, P. nigra, P. pinaster, P. radiata, P. taeda, P. elliottii, P. echinata, P. ponderosa, P. contorta, P. banksiana).
Popis
Samice i samečci jsou vosičky s černým zadečkem a také hlava a končetiny jsou černé. Samečci mají hnědavou část zadečku a samice mají ještě k tomu černé kladélko, které je kratší než tělo. Končetiny obou pohlaví jsou také hnědě. Dospělci dorůstají velikosti 2,5‒3,0 centimetrů s tím, že samci bývají menších velkostí.
Larva (tzv. housenice) je bílá a dlouhá asi 3,5 cm.
Možnost záměny
Od ostatních pilořitek se liší barvou dospělců (viz výše; barva jedinců je intenzivně černá s hnědými končetinami) a celkově menší velikostí jak samotných dospělců, tak délkou kladélka u samiček. Např. Sirex juvencus je druh podobné velikosti s kratším kladélkem, ale je zde odlišnost ve zbarvených končetinách (viz výše) a Urocerus gigas je zase barevně pestřejší - kromě černé barvy dominuje také žlutá barva.
Příznaky poškození/napadení
Hlavním škodlivým parametrem pro hostitelské dřeviny je vývoj larev po nakladení vajíček samicemi. Larvy se vyvíjejí ve dřevu celého kmene, ale také v silnějších větvích koruny. Larvy po vylíhnutí vytvářejí ve dřevě křivolaké, všemi směry se táhnoucí a postupně se rozšiřující chodby. Tyto chodby jsou vyplněné jemnou a pěchovanou drtí, která je prorostlá myceliem ambróziových hub. Chodby probíhají převážně v běli a jen zřídka zasahují hlouběji do jádrového dřeva.
Možnost záměny poškození/napadení
Poškození hostitelské dřeviny, resp. dřeva, je hodně charakteristické a není možné ho zaměnit s jinými druhy než ze jmenované čeledi (např. někteří tesaříkovití mají charakter požerků zásadně odlišný - poškození je přítomné také v lýku a kůře; také tesaříky hloubené chodby na povrchu běle do dřeva vstupují pouze hákovitě, a to pro úspěšné zakuklení). V opuštěných chodbách tesaříků se nevyskytuje začernání stěn chodeb, které je způsobeno odumřením ambróziové houby, která slouží pilořitkám jako trofický zdroj.
Životní cyklus
Dospělci se objevují od začátku června až do konce července. Samice za slunných teplých dnů vyhledávají čerstvě poražené nebo disponibilní stromy, do nichž kladou vajíčka. Symbiotické dřevokazné houby, resp. jejich spory jsou přenášeny z mykangií, která slouží k přenosu spor z dospělců na potomstvo. Ambróziové houby slouží larvám k potravě a napomáhají jim také rozrušovat dřevo. Celý vývoj může trvat až 3 roky, nejčastěji se nový dospělec vyvine za dva.
Hospodářský význam
Aktivita tohoto druhu může být hodně intenzivní, pokud se daná populace vyskytne v místech s intenzivní přítomností chřadnoucích hostitelských dřevin. Stromy, které jsou již pilořitkami opuštěny, mají velmi znehodnocené dřevo, které pozbývá většinu svých původních mechanických vlastností.
Autoři textu
P. Martinek, MENDELU