Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

krytonosec kořenový
Stenocarus ruficornis

třída: hmyz (Insecta) řád: brouci (Coleoptera) čeleď: nosatcovití (Curculionidae)

Vědecká synonyma: Coeliodes fuliginosus, Stenocarus fuliginosus, Stenocarus umbrinus

EPPO kód: STESFU

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Mák setý a druhy planě rostoucích máků.
Popis
Tělo brouků je silně klenuté, 3–3,5 mm dlouhé, 2 mm široké, tmavohnědě zbarvené s bronzovým leskem. Za štítkem v mezeře mezi prvními rýžkami krovek je světlá skvrna, za ní podlouhlá, sametově černá skvrna na světlém podkladě a před zakončením krovek bílá skvrna. Nosec je na konci poněkud rozšířený.  Nepravidelně oválné vajíčko je po vykladení nažloutlé, později zbělá, 0,5 mm dlouhé a široké 0,3 mm.
Larvy jsou beznohé, žlutobílé, rohlíčkovitě prohnuté, k hlavě a zadečku zúžené, 5–6 mm dlouhé.
Kukla je volná, dlouhá přibližně 4 mm. Na devátém článku dva trnovité výběžky.
Příznaky poškození/napadení
Listy mladých rostlinek jsou skeletovány ze spodní strany okénkovým žírem. Vyžraná srdéčka, rostliny se v porostu ztrácí. V listech starších rostlin vykousány okrouhlé nebo nepravidelné otvory a výkusy. Listy odspodu žloutnou. Rostliny krní a často odumírají. Na kořenech vyžrané 1–3 mm hluboké rýhy nebo chodbičky.
Životní cyklus
Brouci přezimují v půdě. V porostech máku se objevují ve druhé polovině dubna. Provádí úživný žír. Nejvíce poškozují rostlinky do fáze 4. až 5. listů, zvláště za suchého počasí. Nejčilejší jsou brzy z rána a pozdě odpoledne. Vajíčka kladou od poloviny května po dobu 2–2,5 měsíců. Kladou je do hlavního listového nervu. Larvy nejprve vyžírají krátké chodbičky v listu, poté se stěhují na kořeny, na nichž vyžírají rýhy a chodbičky. Kuklí se v hliněném kokonu v půdě. 
Do roka se vyvine 1 generace. 
Krytonosec kořenový je suchomilný a teplomilný škůdce, u kterého je jarní chladné a deštivé počasí nepříznivé pro jeho vývoj.
Hospodářský význam
Snižuje výnosy máku, v letech přemnožení ničí vzcházející porosty, rostliny s větším počtem larev odumírají.
Monitoring a prognóza
Přímé metody monitoringu
Výskyt brouků se sleduje na vzcházejícím máku v době, kdy je jejich aktivita největší, tj. za pěkného počasí v ranních a v odpoledních hodinách.
Rozhodování o provedení ošetření
Prahy škodlivosti
  • 3 brouci na 1 m řádku (BBCH 10–25), kde nebylo použito moření.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
  • Raný výsev.
  • Všechna agrotechnická opatření urychlující růst a vývoj rostlin. 
Významnými přirozenými nepřáteli jsou entomopatogenní houby a parazitoid z řádu blanokřídlých Thersilochus gibbus.
Nechemické metody ochrany rostlin
Biologická a biotechnická ochrana
V širším slova smyslu lze chápat biologickou ochranu jako prostředky na ochranu rostlin, mezi které patří mikroorganismy, makroorganismy, růstové regulátory hmyzu a rostlin, nejrůznější rostlinné extrakty apod. Jinými slovy se jedná o takové metody regulace škodlivých organismů, při nichž se nevyužívá průmyslově vyrobených syntetických pesticidů. Tyto přípravky lze používat v systémech ekologického zemědělství.
Chemická ochrana rostlin
Chemická ochrana je zaměřena na imaga krytonosce. Doporučuje se dávat přednost insekticidnímu či insektofungicidnímu moření osiva před foliární aplikací. Foliární aplikace se použije pouze na porostech bez použití mořidla a po dosažení prahu škodlivosti, ale též v letech při přemnožení brouků v době, kdy insekticidní mořidlo již nemá reziduální účinky. Tímto opatření se zabrání významným škodám, které způsobují larvy na kořenech máku. Proti larvám na kořenech jsou chemické přípravky neúčinné.
Hodnocení účinnosti ochrany
Sledování početnost brouků a nových požerků na vzcházejícím máku.