Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

rzivost mahónie
Cumminsiella mirabilissima

říše: houby (Fungi) třída: Pucciniomycetes čeleď: rzi (Pucciniaceae)

Vědecká synonyma: Coeomurus sanguineus, Cumminsiella sanguinea, Dicaeoma mirabilissimum, Uromyces sanguineus, Uropyxis mirabilissima, Uropyxis sanguinea

EPPO kód: CUMMMI

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Mahonia spp., často na M. aquifolium, M. repens, ojediněle na M. ×decumbens, M. japonica, M. × wagneri, Mahonoberberis neubertii.
Popis
Na mladých plodech, nezdřevnatělých částech výhonů či rubu listů se tvoří oranžová aecia, spermogonia jen ojediněle na rubu listů, na líci viditelná jako černozelené skvrny. Uredia se tvoří téměř po celý rok na rubu listů, skořicově hnědá, se světle hnědými, stopkatými, kulovitými až hruškovitými, 22–38 × 16–24 µm velkými uredosporami. Ojediněle se tvoří na přezimujících infikovaných listech i černohnědá eliptická až protáhlá telia. Teliospory jsou hyalinní až tmavě zbarvené, dvoubuněčné, elipsoidní, 30–36 × 20–25 µm velké, na bezbarvé, až 200 µm dlouhé stopce.
Příznaky poškození/napadení
Na líci listů červené, postupně nekrotizující skvrny, na rubu drobné praskající hnědé puchýřky.
Možnost záměny poškození/napadení
Záměna je vyloučena, patogen je symptomaticky velmi typický.
Životní cyklus
Houba přezimuje na listech v podobě telií, které na jaře uvolňují spóry a infikují další nově narašené listy. Na listových čepelích narůstají v jarním období drobná aecia žlutě zbarvená, ve stejném místě pak prorůstají na rubu listů uredia a telia. Uredia jsou červená až červenohnědá, telia tmavě hnědá. Poškození listů je velmi barevně nápadné.
Hospodářský význam
Jedno z častějších onemocnění mahonie snižující okrasnou hodnotu i možnost využití do vazeb.
Zeměpisné rozšíření
Severní Amerika, Evropa.
Odkazy a použité zdroje
Autoři textu
I. Šafránková, MENDELU