Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

slimáček polní
Deroceras agreste

třída: plži (Gastropoda) řád: plicnatí (Pulmonata) čeleď: slimáčkovití (Agriolimacidae)

Vědecká synonyma: Agrolimax agrestis

EPPO kód: DEROAG

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
​Patří k všežravým živočichům. Nejvíce škodí na: řepka olejka, hořčice, řepa cukrovka a krmná, slunečnice; příležitostně: kmín, brambory, konopí seté, luskoviny, obilniny, pícní a trávníkové trávy, okrasné rostliny, plevelné rostliny. Živí se také odumřelými rostlinnými a živočišnými zbytky.
Příznaky poškození/napadení
Klíčící semena mají žírem poškozený endosperm. Po vzejití rostlin do fáze 2–3 pravých listů se poškození projevuje zakrslým růstem a pásovitým hnědnutím porostů. Žír na nadzemních částech rostlin se projevuje překousáním stonků. Na poškozených listech je patrný děrový nebo okrajový žír. 
Po žíru na nadzemních částech a v jejich okolí se často vyskytují stopy slizu.
Životní cyklus
Slimáčci jsou hermafrodité. Dospělec klade 200–400 vajíček. Vajíčka jsou kladena ve skupinách po 10–20 kusech, 5–10 cm hluboko do půdy. Letní generace klade vajíčka v květnu. V červnu a červenci se líhnou juvenilní jedinci, kteří v průběhu června až července dorůstají a od srpna do listopadu poškozují ozimé plodiny. Přezimují vajíčka, ojediněle také dorostlí jedinci, kteří přežívají pouze ve vlhkých mírných zimách. V průběhu zimy a v předjaří se líhnou mláďata, která v únoru až dubnu poškozují jarní plodiny při vzcházení. V teplém suchém období přežívají všechna stadia několik týdnů bez potravy v dutinách a trhlinách půdy. Do roka mají 2 generace. 
Délka života jedinců jedné generace je 6–12 měsíců. Příznivé pro výskyt je teplé vlhké počasí v létě a na podzim. Podmínky pro aktivitu začínají při 5 °C. Za 24 hodin přelézají sotva 1,5 m, při osídlování porostu se přesunují až o 20–50 m. Slimáci a plzáci jsou aktivní celou noc, zvláště po deštích a závlahách. Po dešti se zdržují na rostlinách i během dne. Žravost slimáků a plzáků je veliká, hmotnost těla se za 24 hodin zvyšuje o 30–40 %. 
V letech méně příznivých pro vývoj nacházejí příznivé podmínky pro přežití na  neobdělávaných vlhkých lokalitách s divoce rostoucími rostlinami.
Hospodářský význam
Slimáci a plzáci škodí na polních plodinách jako juvenilní i dorostlí jedinci. Plodiny poškozují na podzemních i nadzemních částech ozimých i jarních plodin. Citlivé jsou zvláště širokolisté plodiny.
Poškození rostlin žírem nad povrchem půdy činí 72–89 %, pod povrchem půdy 11–28 %.
Monitoring a prognóza
Přímé metody monitoringu
Stupeň výskytu slimáků a plzáků se zjišťuje pod 1 m2 velikými černými foliemi umístěnými na odplevelené plošky půdy. Výskyt pod nástrahami se kontroluje po 24 hodinách. Dohledání slimáků a plzáků pod nástrahami se usnadní, pokud se pod folie použije malé množství granulovaného moluskocidu. Jeho pozření slimáky a plzáky vyvolává nadměrnou tvorbu slizu a usnadňuje dohledání zvláště mladých růstových stupňů. 
Rozhodování o provedení ošetření
Prahy škodlivosti
řepka olejka
slimáčci (Deroceras spp.): 
  • 3 jedinci na 1 past (50×50 cm) na den.
Provádění ochranných opatření
Preventivní opatření
  • Likvidace posklizňových zbytků, výdrolu a plevelů. 
  • Redukce zpracování a hrudovitost půdy podporují vzrůst populace, protože vytvářejí vhodné úkryty a podmínky pro kladení vajíček.
Nechemické metody ochrany rostlin
Mechanická a fyzikální ochrana
Zakrytí porostu netkanou textilií zabrání kontaktu dospělců s listy. Vytváření dalších mechanických barier, bránících plžům v průniku na pozemek. Např. obehnat pozemek kolmou stěnou z folie 1 m vysokou, která se zakope do země a horní část se ohne směrem ven (na průřezu má tvar číslice jedna).
Biologická a biotechnická ochrana
Proti slimáčkům z rodu Deroceras můžeme volit biologické přípravky na bázi parazitických hlístic Phasmarhabditis hermaphrodita. Parazitické hlístice si vyhledávají slimáčky aktivně. Pronikají do těla slimáčků, kde se aktivně množí. Slimáček přestává do 2–4 dnů přijímat potravu a do týdne pak hyne. Jedinci parazitovaní hlísticemi se poznají podle charakteristických zduřenin na hřbetě. Tento přípravek je účinný zejména proti slimáčku síťkovanému a slimáčku polnímu a není účinný pro plzáky z rodu Arion.
Chemická ochrana rostlin
Způsob chemické ochrany se volí podle zjištěné hustoty napadení na okrajové, pásové nebo celoplošné. K nevratnému poškození porostu dochází při vzcházení ozimé řepky v srpnu a září, u cukrovky a slunečnice v dubnu a květnu. 
Po zjištění výskytu je nejvhodnější moluskocid aplikovat do řádků při setí nebo 2–3 dny před vzejitím. Ošetření při setí brání poškození po vzejití a je vhodné pro podmínky silného výskytu plžů před setím. Doporučuje se aplikovat granulované moluskocidy ve večerních hodinách rozmetáním na široko. Opětovnému osídlení porostu ze sousedství je možné zabránit 3–5 m širokým okrajovým ošetřením. Hraniční teploty pro použití přípravku jsou 9–16 °C.
Hodnocení účinnosti ochrany
Snížení stupně poškození, uhynulí slimáci v okolí napadených rostlin.