Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

padlí travní
Blumeria graminis (teleom.) – Oidium monilioides (anam.)

říše: houby (Fungi) třída: Leotiomycetes čeleď: padlí (Erysiphaceae)

Další české názvy: Erysiphe graminis

Vědecká synonyma: Blumeria graminis f. sp. agropyri, f. sp. bromi, f. sp. poae, f. sp. lolii, Erysiphe graminis

EPPO kód: ERYSGR

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Pícní a trávníkové trávy, především druhy rodů jílek, lipnice, pýr a sveřep, ale také ostatní lipnicovité.
Příznaky poškození/napadení
Počáteční infekce se projevuje tvorbou bílých vatovitých skvrn na mladých listech trav, které rychle přecházejí v bílý povlak na listech, stéblech i květenství. Travní porost vypadá jako by byl poprášen bílou vápenitou moučkou. Silně napadené rostliny nejprve žloutnou, později hnědnou a odumírají.
Životní cyklus
Patogen přezimuje ve formě askospor, případně mycelia na napadených jedincích. Askospory a konidie se šíří větrem a infikují nové hostitele. Na rozdíl od ostatních původců chorob nepotřebují spory padlí vlhkost na listech. Dostačující je pouze vysoká vzdušnost vzduchu. Padlí se vyskytuje na pícních i trávníkových druzích trav jak ve vegetačním období, tak i mimo něj.
Hospodářský význam
Padlí trav se vyskytuje zejména u přehoustlých pícninářských a semenářských porostů i u extenzivně ošetřovaných a trvale zastíněných trávníků. Hospodářská škodlivost nebyla zjišťována. Spolu s travními rzivostmi a listovými skvrnitostmi způsobuje omezení asimilační plochy listů a vede k nouzovému dozrávání semen. To může vést jak ke snížení výnosu semen, tak především ke snížení jejich hmotnosti. Silný výskyt padlí na trávnících může znamenat především snížení jejich estetické hodnoty.
Odkazy a použité zdroje
Autoři textu
B. Cagaš, SPTJS