Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

háďátko
Meloidogyne graminicola

třída: Chromadorea řád: Rhabditida čeleď: Meloidogynidae

Další české názvy: rice root-knot nematode

EPPO kód: MELGGC

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Nejvýznamnějším hostitelem je rýže (Oryza sativa). Dalšími ekonomicky významnými hostiteli jsou ječmen setý (Hordeum vulgare), kukuřice setá (Zea mays), oves setý (Avena sativa), proso seté (Panicum miliaceum) a pšenice setá (Triticum aestivum). Z čeledi lipnicovité (Poaceae) napadá přes 98 hostitelů.
Dalšími hostiteli jsou např. cibule kuchyňská (Allium cepa), sója luštinatá (Glycine max), lilek brambor (Solanum tuberosum).
Situace v ČR
Status výskytu v ČR
Nevyskytuje se.
Výsledky detekčních průzkumů
Úřední detekční průzkum výskytu háďátka M. graminicola v ČR dosud nebyl proveden, bude probíhat v roce 2023.
Popis
Dospělé samičky jsou v průměru 0,57 mm dlouhé a 0,42 mm široké, kulovitého až hruškovitého tvaru. Jsou bílé, kutikula je nepravidelně vrásčitá. Samci jsou v průměru 1,22 mm dlouzí a 0,12 mm širocí. Tělo mají válcovité, protáhlé, kutikula je výrazně žebrovaná.
Larvy druhého vývojového stupně mají válcovité tělo, které se zužuje směrem k zadní části těla.
Vajíčka jsou 0,099 mm dlouhá a 0,044 mm široká.
Možnost záměny
Lze zaměnit s ostatními druhy háďátek.
Příznaky poškození/napadení
V důsledku sání se v napadeném místě na kořeni vytvářejí nepravidelné hálky nebo ztlustlé útvary. Typické je zvětšení a zahnutí kořenových špiček.
V horských oblastech a v místech, která jsou zaplavovaná vodou, způsobuje vážné omezení růstu rostlin, rostliny špatně odnožují, klásky mohou být hluché. Rostliny jsou chlorotické, rostou špatně a pomalu. V poli jsou často prázdná místa v ohniscích výskytu háďátka.
Životní cyklus
První juvenilní stadium larvy probíhá ve vaječném obalu. Druhé stádium se po vylíhnutí z vaječného obalu stává infekčním. Dostává k elongační části kořenu a postupuje směrem ke kořenové špičce a napadá centrální válec (stélé) kořene. Tam se živí sáním. Samci a samice třetího larválního stadia žijí přisedle uvnitř hálky, svlékají se do čtvrtého larválního stadia a poté do dospělce.
Samice se běžně rozmnožují asexuálně – partenogenezí. Vajíčka kladou přímo do rostlinných tkání na rozdíl od ostatních druhů háďátek rodu Meloidogyne. Je to způsobeno adaptací na zamokřená rýžová políčka.
Ve výjimečných případech se může M. graminicola rozmnožovat i pohlavně (pouze z 0,5 %). 
Za ideálních podmínek (vlhkost půdy 20–30 %, teplota 22–29 °C) dokončuje M. graminicola celý životní cyklus během 19–27 dnů.
Samice může během života naklást 500–1000 vajíček.
Vajíčka mohou zůstat životaschopná v podmáčené půdě až 14 měsíců.
Způsoby šíření
Aktivně: aktivně se mohou přesunovat pouze na velmi krátké vzdálenosti, nejčastěji v rámci jedné rostliny.
Pasivně: na velké vzdálenosti s rostlinným materiálem, půdou, která ulpěla na nástrojích, mechanizaci, nebo na špatně očištěných semenech. Pasivní přenos je možný také vodou nebo pomocí zvířat.
Hospodářský význam
Působí ztráty výnosu rýže až o 10 % a při silném zamoření až o 80 %.
Zeměpisné rozšíření
Afrika (Jihoafrická republika a Madagaskar), Asie (Bangladéš, Čína, Filipíny, Laos, Indie, Indonésie, Malajsie, Myanmar, Nepál, Pákistán, Singapur, Srí Lanka, Thajsko, Vietnam), Evropa (Itálie - Lombardie a Piemont), J. Amerika (Brazílie, Ekvádor, Kolumbie), USA.
Fytosanitární regulace
Háďátko M. graminicola je v EU od srpna 2022 škodlivým organismem, proti jehož zavlečení do EU, jeho přemísťování, šíření, množení a uvolňování v rámci EU byla v souladu s články 30 a 41 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2031 o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin, přijata prováděcím nařízením Komise EU) 2022/1372 dočasná opatření. Toto prováděcí nařízení zakazuje dovoz háďátka na území EU a jeho přemísťování, držení, množení či uvolňování na tomto území. Při zjištění háďátka na území EU musí dotčený stát vymezit území, skládající se ze zamořené a nárazníkové zóny, a uplatňovat konkrétně stanovená eradikační opatření a opatření proti šíření háďátka. Prováděcí nařízení Komise dále stanovuje zvláštní požadavky pro dovoz, a to zejména rostlin a osiva rýže. Členské státy musí nadále každoročně provádět průzkum výskytu háďátka na svých územích. 
Od roku 2016 je háďátko M. graminicola uvedeno na výstražném seznamu Evropské a středozemní organizace pro ochranu rostlin (EPPO Alert List). Hlavním účelem výstražného seznamu je upozornit členské země EPPO na škodlivé organismy, které pro ně mohou představovat riziko, a zajistit včasné varování.
Monitoring a prognóza
Identifikace je založena na vizuální prohlídce kořenů – při zjištění háčkovitých útvarů nebo nádorů na kořenech se odebírají vzorky k laboratornímu testování.
Provádění ochranných opatření
Při zjištění výskytu háďátka na území ČR by se provedla úřední ochrana popsaná v části FYTOSANITÁRNÍ REGULACE. 
Z ochranných opatření se v oblastech výskytu háďátka využívá zejména moření semen a máčení kořenů rostlin do nematocidů.
Preventivní opatření
Doporučuje se střídání plodin po dobu min. jednoho vegetační období a využívání odolných odrůd.