Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

zlatoočka obecná
Chrysoperla carnea

třída: hmyz (Insecta) řád: Neuroptera čeleď: Chrysopidae

Další české názvy: zlatoočka masová

Vědecká synonyma: Chrysopa carnea, Chrysopa vulgaris

EPPO kód: CHROCR

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Různé druhy mšic, svilušky, třásněnky, molice, vajíčka křísků a můr, malé housenky, larvy brouků a můry.
Opatření podporující výskyt
V plastových lahvičkách jsou přítomny dravé larvy, které jsou formulovány do vermikulitu. Počet larev se může pohybovat od 100 do 1000 jedinců v závislosti na velikosti balení. Obsah balení se vysype na rostliny a uvolněné larvy aktivně vyhledávají populace mšic, popřípadě jiných škůdců.  
Přípravky na ochranu rostlin mohou mít přímý dopad na užitečné organismy, případně na ně mohou působit nepřímo, např. ovlivnit plodnost, zdárný vývoj (svlékání) nebo působit repelentně. Kompatibilitu přípravků/konkrétních účinných látek a vybraných užitečných organismů je doporučeno před aplikací ověřit na webových stránkách firmy Biobest nebo Koppert v tzv. side effect manuálech.
Popis
Vajíčka jsou světle zelená, oválná, o délce 1 mm. Před vylíhnutím larvy vajíčka tmavnou. Larvy prochází přes tři larvální instary a v závislosti na vývoji měří od 3 do 20 mm. Barva larev je světlá a mají na těle tmavé skvrny. Larva je dravá, kampodeiformního tvaru s 3. páry dlouhých končetin. Na hlavě mají larvy výrazné čelisti, pomocí kterých útočí na svou kořist. Larvy se kuklí v kokonech. Dospělci mají světle zelenou barvu a dlouhé, útlé tělo o délce kolem 12 až 20 mm. Na hlavě mají dlouhá tykadla a jasné zlatavé oči. Křídla jsou síťovaná s bohatou žilnatinou a jsou průhledná se světle zeleným nádechem.
Možnost záměny
Dospělec zlatoočka ani larva se nedá zaplést s jiným biologickým agens.
Životní cyklus
Samičky kladou vajíčka na dlouhé stopce jednotlivě nebo ve shlucích v populacích škůdců. Během svého života nakladou až 400 vajíček. Přibližně za 3 až 5 dní se z vajíčka líhne larva, která prochází přes tři larvální instary. Larvy jsou dravé a aktivně vyhledávají kořist. Třetí instary se opředou hedvábnými vlákny a vytvoří kokony obvykle na skrytých místech na rostlinách. K líhnutí dospělců dochází za 10 až 14 dní. Délka vývojového cyklu je silně ovlivněna teplotou.
Hospodářský význam
Zlatoočko se používá zejména k regulaci mšic ve sklenících na plodové zelenině a okrasných květinách. Larvy jsou aktivními predátory a aktivně vyhledávají kořist. Následně chycené jedince vysávají. Během jednoho dne jsou schopny zkonzumovat kolem 50 mšic. Vedle mšic jsou schopny se živit i sviluškami, třásněnkami, molicemi, vajíčky křísků, dále na malých housenkách různých motýlů. Nejvíce jedinců pozřou larvy posledního instaru. Dospělci se živí nektarem, medovicí a pylem. Dospělci jsou aktivní letci, zvláště během večera a v noci a mají charakteristicky kolísavý let. Díky letové aktivitě mohou aktivně v plodinách vyhledávat populace škůdců. Ve skleníkových prostorech mohou vytvořit několik generací za pěstitelskou sezónu.
Video:
 
Odkazy
Autoři textu
A. Bohatá, JČU