Rostlinolékařský portál se načítá...

Rostlinolékařský portál

mšice česneková
Myzus ascalonicus

třída: hmyz (Insecta) řád: polokřídlí (Hemiptera) čeleď: mšicovití (Aphididae)

EPPO kód: MYZUAS

Základní charakteristika
Hostitelské spektrum
Pravděpodobně zcela anholocyklická. Prokázána na 219 druzích rostlin: zelenina (brambor, celer, cibule, chřest, pažitka, pórek, rajče, řepa), ovoce (jahodník), ale také zvonek, okrasná sedmikráska, zelenec, brambořík, kopretina, pelargonie, máta aj.
Popis
Velikost těla je 1,1–2,3 mm, zbarvení zelené až slámově žluté, konce tykadel a nohou černé, okřídlené formy mají tmavou kresbu na těle a černou kaudu. Sifunkuli jsou zduřelé.
Příznaky poškození/napadení
Způsobuje deformace listů a květenství, přímý vliv sáním je poměrně malý. Kontaminace medovicí může u okrasných rostlin snižovat estetickou hodnotu.
Životní cyklus
Přezimuje ve sklenících a chráněných místech, je značně odolná vůči chladu. Populace mohou růst i při nízkých teplotách v zimě a na jaře. Okřídlené formy poté migrují až do poloviny června na jiné plodiny.
Hospodářský význam
Vektor nejméně 20 druhů rostlinných virů (BYV, BMYV, CaMV, CMV, TuMV, OYDV aj.). 
Provádění ochranných opatření
Nechemické metody ochrany rostlin
Biologická a biotechnická ochrana
Mšice mají velké množství přirozených nepřátel – pestřenky, slunéčkovití s mnoho druhů z řádu blanokřídlých (Hymenoptera). Zejména při slabém výskytu, který je však z hlediska přenosu virů také nebezpečný, je účinnost přirozených nepřátel vysoká. Při zjištění kolonií mšic je vhodné v závislosti na tom, zda jsou rostliny pěstovány v uzavřených nebo otevřených podmínkách využít přirozených nepřátel mšic, viz výše, nebo využít komerčně dostupných preparátů na bázi parazitoidů (Aphidius spp, Ahpelinus sp., Praon sp.) nebo predátorů (Aphidoletes sp., Chrysopa sp. a Macrolophus sp.). V boji proti mšicím se dále se uplatňují přípravky na bázi entomopatogenních hub např. Lecanicillium spp. nebo Beauveria spp. V přírodě jsou mšice dále napadány houbami rodu Enthomopthorales. Aby byly přípravky na bázi hub účinné, je nutné zajistit dostatečnou vlhkost po aplikaci. Také výtažky rostlin z tabáku nebo citrusů vykazují aficidní účinky. Proti mšicím je možné využít též přípravky na bázi azadirachtinu. Ošetření je nutné opakovat a využít při aplikaci smáčedla, která narušují voskový povrch těla mšic.
Chemická ochrana rostlin
Při silném výskytu mšic lze využít chemické přípravky na ochranu rostlin na savé škůdce. Je však důležité brát na vědomí, zda-li při velkém výskytu přirozených nepřátel nebude insekticidní ošetření méně účinné než přirozená regulace.
Autoři textu
D. Fryč, S. Rychlý, ÚKZÚZ