přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Odhad sklizně jabloní a hrušní

17.9.2021

Tisková zpráva – Odhad sklizně jabloní a hrušní k 1. 9. 2021 sumarizovaný Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským ukazuje na vyšší úrodu hrušní oproti odhadu 2020. Vzhledem k průběhu počasí v září lze i v případě jabloní očekávat vyšší výslednou sklizeň.

Odhad sklizně k 1. 9. 2021 v případě jabloní činí přibližně 111 535 tun, což je 94 % pětiletého průměru sklizně tohoto druhu. V produkčních jabloňových sadech se stále nejvíce pěstuje odrůda Golden Delicious, následován odrůdami Idared a Jonagold.

U hrušní je odhadováno 117 % pětiletého průměru, což činí přibližně  6 995 tun. Nejpěstovanější odrůdou je stále odrůda Konference a odrůda Lucasova zaujímá druhé místo.

Odhad sklizně byl prováděn v měsíci srpnu, a již nyní máme od ovocnářů informace, že došlo v první polovině září k nárůstu velikosti plodů. Z tohoto důvodu předpokládáme, že bude výsledná sklizeň vyšší než srpnový odhad.

Z dat pro jednotlivé regiony vyplývá, že výnos bude velmi nerovnoměrný. V některých pěstebních oblastech ČR nedošlo k dostatečnému opylení jádrovin což  vedlo k jejich výrazně podprůměrnému výnosu.

 

Ivana Kršková, tisková mluvčí
 

 

Přílohy