přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Informace pro export dřeva z kůrovcové kalamity do zemí mimo EU

17.7.2018

Tisková zpráva – V souvislosti s kůrovcovou kalamitou v ČR ÚKZÚZ mimořádně povolil k ošetření vytěžených kmenů smrku ztepilého (Picea abies) proti lýkožroutům (l. smrkový, l. severský) přípravek EDN. Ošetření tímto přípravkem je dostačující pro splnění dovozních fytosanitárních podmínek při exportu tohoto dřeva do zemí mimo EU a zároveň omezuje další šíření kůrovců nejen u nás, ale i v rámci EU.

V případě EDN, jehož účinnou látkou je ethandinitril, je povolení k omezenému a kontrolovanému použití přípravku dočasné a jeho platnost končí dne  4. 10. 2018. Na ošetřenou kulatinu v kůře tímto přípravkem ÚKZÚZ vystaví rostlinolékařské osvědčení (Phytosanitary certificate) a toto ošetření je dovážejícími státy akceptováno. Dále informujeme, že při vývozu kulatiny do zemí mimo EU je možné využít následující způsoby ošetření (vždy je však nutné splnit aktuální dovozní požadavky země, kam je dřevo vyváženo) :

  1. odkornění (obvykle je tolerováno určité množství zbytkové kůry ve výši 1- 2 %)
  2. chemický postřik – je nutné dokonale ošetřit celý povrch kmene, není tedy dostačující postřik na skládce, ale musí být kompletně ošetřen celý kmen před nakládkou
  3. fumigace (účinné látky ethandinitril, sulfurylfluorid, pyrethroidy)
  4. tepelné ošetření – min. 56°C po dobu 30 minut v celém profilu kmenů

Při vystavení rostlinolékařského osvědčení ÚKZÚZ vždy přihlédne k použité metodě, její účinnosti a způsobu provedení aplikace.

 

Ivana Kršková, tisková mluvčí