přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Pokračující nálety mšice broskvoňové

18.9.2014

Tisková zpráva – Po obvyklém srpnovém útlumu migrace došlo v 36. týdnu k razantnímu zvýšení letu u mšice broskvoňové (Myzus persicae). Vzhledem k tomu, že sadbové brambory jsou teprve vybírány, trvá nebezpečí šíření viróz.

Po obvyklém srpnovém útlumu migrace došlo v 36. týdnu k razantnímu zvýšení letu u mšice broskvoňové (Myzus persicae). Vzhledem k tomu, že sadbové brambory jsou teprve vybírány, trvá nebezpečí šíření viróz.

Mšice broskvoňová měla v letošním roce, jak už bylo napsáno, nadprůměrnou a časnou migraci, která mohla přenosem viróz ohrozit porosty sadbových brambor v raných vývojových fázích.

Během srpna migrace poklesla, což je typické pro většinu sledovaných druhů mšic, a tím se snížilo riziko přenosu. Rovněž porosty sadbových brambor byly zhruba před měsícem, v souladu s technologií pěstování, kterou vyžaduje uznávacím řízením, zdesikovány.

Počasí je příznivé pro tvorbu obrostů natě, tato mladá šťavnatá pletiva jsou pro mšice velmi atraktivní. Současně je také vhodné pro migraci mšic. V 36. týdnu nastalo oživení letu mšice broskvoňové. Hodnoty odpočtů na většině stanic, včetně Lípy u Havlíčkova Brodu, překračují průměry. Setkáním těchto dvou faktorů prudce vzrůstá nebezpečí vzniku pozdních infekcí virózami.

Další vývoj přeletu mšic bude sledován a pravidelně zveřejňován na webových stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského - http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/skodlive-organismy/aphid-bulletin/.

Mšice broskvoňová

Obrosty natě brambor